WHO: V západnej Afrike narastá počet prípadov eboly, ich pokles sa zastavil

NETKY.SK • 11 Február 2015, 22:31 • 2 min
WHO: V západnej Afrike narastá počet prípadov eboly, ich pokles sa zastavil

KONAKRY - Počet nových prípadov eboly stúpol v západnej Afrike už druhý týždeň po sebe, pričom v Guinei sa takmer zdvojnásobil. To naznačuje, že pokles prípadov infekčnej choroby, zaznamenaný tento rok už skôr, sa zastavil. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

slovakia

left justify in out

Úsilie skoncovať so smrteľnou ebolou brzdí nedôvera obyvateľov voči zdravotníkom a tiež skutočnosť, že stále množstvo ľudí ukrýva svojich chorých priateľov a príbuzných pred úradmi, najmä v guinejskom hlavnom meste Konakry.

 

Západná Afrika zaznamenala 144 nových potvrdených prípadov eboly v týždni do 8. februára, v porovnaní so 124 prípadmi z predchádzajúceho týždňa. Uviedla to WHO v správe, z ktorej citovala tlačová agentúra Reuters.

 

"Napriek zlepšeniam v hľadaní pacientov, manažmente, postupe pri pochovávaní a zapájaní obyvateľov sa pokles vo výskyte ochorenia zastavil," dodala WHO.

 

V Guinei, kde sa súčasná epidémia eboly začala, mali 64 nových prípadov v uvedenom týždni - v porovnaní s 39 prípadmi v predchádzajúci týždeň.

 

"Náš cieľ dosiahnuť nulový počet prípadov do 60 dní ohrozuje predovšetkým odpor obyvateľstva v Konakry," uviedol Dr. Sakoba Keita, celoštátny koordinátor boja proti epidémii v Guinei.

 

Najhoršia zaznamenaná epidémia eboly už usmrtila najmenej 9177 ľudí z 22.894 známych prípadov ochorenia, a to najmä v troch najhoršie zasiahnutých krajinách západnej Afriky: v Guinei, Sierre Leone a Libérii.

 

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že posiela späť všetkých amerických vojakov, ktorí v západnej Afrike bojovali proti epidémii eboly. Americký líder označil toto obdobie za novú fázu v boji za "dosiahnutie nulového" počtu prípadov, o čo sa snažia spomínané krajiny.

 

"Toto nie je charita. Tieto naše investície v zahraničí sú v našom vlastnom záujme," vyhlásil dnes Obama v prejave v Bielom dome.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies