Vzťahy medzi Európskou úniou a Britániou sa zhoršujú, na stole sú nové žaloby

NETKY.SK • 23 Júl 2022, 09:19 • 2 min
Vzťahy medzi Európskou úniou a Britániou sa zhoršujú, na stole sú nové žaloby

BRUSEL - Európska komisia (EK) spustila v piatok štyri nové právne konania voči Británii pre porušenie ustanovení dohody o brexite, ktoré sa týkajú dodávky tovarov do Severného Írska.

slovakia

left justify in out

Európska únia odmieta snahy Británie o prijatie legislatívy, ktorá by zrušila niektoré z pravidiel pobrexitového obchodu so Severným Írskom, na ktorých sa Londýn dohodol s Bruselom v roku 2020 v rámci dohody o brexite. Eurokomisia, ktorá už voči Británii v tejto súvislosti spustila niekoľko konaní, by mohla v ďalšej fáze predložiť celú záležitosť Európskemu súdnemu dvoru. Ten by následne mohol Spojenému kráľovstvu uložiť pokutu za porušenie vzájomných dohôd.


Napriek opakovaným výzvam Európskeho parlamentu, 27 členských krajín EÚ a Európskej komisie na implementáciu Protokolu (o Severnom Írsku), tak vláda Spojeného kráľovstva neučinila," uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie. 

Prečítajte si aj: Zelenskyj: Zabránili sme hladomoru vo svete, o ktorý Rusi usilovali

img

Tento zákon, ktorý by jednostranne nahradil tzv. Severoírsky protokol, momentálne prechádza schvaľovacím konaním v britskom parlamente. Cieľom protokolu bolo zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie.

Britská vláda viní EÚ z autoritatívneho prístupu k pohybu tovarov medzi Britániou a Severným Írskom. Tvrdí, že nová legislatíva vnesie do protokolu len „​pomerne drobné" zmeny, ktoré uľahčia obchod v rámci Spojeného kráľovstva.

Británia v rámci nového zákona plánuje zrušiť niektoré kontroly tovarov smerujúcich do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. EÚ odmieta akékoľvek úpravy protokolu, na základe ktorého sa vykonávajú colné kontroly tovarov v severoírskych prístavoch, a to aj v prípade tovarov prichádzajúcich z Británie.

Mohlo by vás zaujímať: Rusko nás považuje za nepriateľský štát! Aké budú dôsledky?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies