Vzrastá záujem o osvedčenia pre zahraničných Slovákov

NETKY.SK • 7 Jún 2017, 11:56 • 2 min
Vzrastá záujem o osvedčenia pre zahraničných Slovákov

BRATISLAVA - O osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí prejavilo vlani záujem zreteľne viac ľudí ako rok predtým.

slovakia

left justify in out

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí zaznamenal 2653 žiadostí a vydal 2207 osvedčení. Výrazný podiel na prijatých žiadostiach majú žiadatelia zo Srbska a Ukrajiny, vyplýva zo správy úradu, ktorú dnes schválila vláda.

 

Žiadatelia zo Srbska podali 2223 žiadostí, z Ukrajiny 411 žiadostí, nasledujú žiadosti z Ruska a Bosny a Hercegoviny (6). "Z ústnych informácií žiadateľov je dôvodom podania žiadosti záujem o priznanie postavenia Slováka žijúceho v zahraničí vydaním osvedčenia, ďalej zamestnanie/pracovné aktivity na Slovensku či štúdium na Slovensku," konštatuje sa v materiáli.

 

Preukazy vydávalo do konca roku 2005 Ministerstvo zahraničných vecí SR. Od roku 2006 táto kompetencia prešla na Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Vlastník osvedčenia získava na území SR prechodný pobyt a zároveň sa tu môže zamestnať bez osobitného povolenia. Jeho držiteľ môže taktiež po uplynutí troch rokov nepretržitého pobytu v SR požiadať o udelenie štátneho občianstva. Žiadateľ o jeho vydanie musí preukázať svoju bezúhonnosť, rovnako slovenskú národnosť a deklaruje aj svoje slovenské národné povedomie.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies