BRATISLAVA - Umelú inteligenciu (AI) denne využíva nadpolovičná väčšina študentov VŠ, no len 10 percent z nich bolo univerzitami informovaných o jasných pravidlách jej používania.
Vyplýva to z prieskumu Asociácie pre umelú inteligenciu na Slovensku (ASAI), ktorý realizovala v spolupráci s vybranými slovenskými vysokými školami a Študentskou radou vysokých škôl.
Členka Správnej rady ASAI Miroslava Šáchová: „Len 37 percent študentov VŠ má AI zahrnutú vo výučbe. Viac ako 70 percent nikdy nezažilo workshop zameraný na praktické využitie umelej inteligencie. A až 91 percent by uvítalo prístup k odborníkom z praxe.“
Vzdelávanie v oblasti AI nedrží podľa asociácie krok s reálnymi potrebami študentov ani s tempom trhu.
Študenti vysokých škôl najčastejšie využívajú v rámci AI jazykové nástroje na generovanie textu. Aj keď až 66 percent študentov používa jazykové AI nástroje, nie je to postačujúce. Ostáva veľká časť študentov, ktorá s nimi nepracuje alebo nevie ako.
Miroslava Šáchová: „Generatívne nástroje umelej inteligencie fungujú najmä na základe promptovania, teda na základe toho, ako dobre používateľ zadáva pokyny.“
Iba 4 percentá študentov vysokých škôl používajú AI na programovanie a vývoj, čo sa však viaže najmä na technické školy.
Viac ako dve tretiny zo študentov čerpajú informácie o používaní týchto nástrojov z internetu alebo sociálnych sietí.
Podľa predsedu správnej rady ASAI Roberta Gašparoviča prieskum ukázal, že vzdelávanie v AI je v dnešnej dobe potrebné. „V spolupráci s univerzitami sa snažíme vytvoriť etický kódex, ktorý by bol aplikovateľný tak pre vzdelávací proces, pre vyučujúcich, ale aj pre študentov.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies