Vyšetrovateľ NAKA viac ako 80 dní nevypočul svedkov! Vladimír P. to chce riešiť súdne

NETKY.SK • 6 Jún 2021, 11:39 • 2 min
Vyšetrovateľ NAKA viac ako 80 dní nevypočul svedkov! Vladimír P. to chce riešiť súdne

BRATISLAVA - Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír P. plánuje podať v pondelok 7. júna žiadosť o preskúmanie zákonnosti postupu vyšetrovateľa.

slovakia

left justify in out

Zároveň vznáša námietku zaujatosti voči vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Vo svojom stanovisku, ktoré poskytol jeho obhájca Marián Bošanský, uviedol, že vyšetrovateľ spolu s dozorovým prokurátorom počas viac ako 80 dní nevypočuli svedkov, ktorí boli identifikovaní pri rozhodovaní o jeho väzbe v marci na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

 

img

 

Jeho sťažnosť sa týka najmä vypočutia bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra T. Ten bol vo veci predvolaný 1. júna. Podľa informácií Vladimíra P. tento svedok v úvode výpovede uviedol, že ku skutkom, ktoré mu boli dané za vinu, nič nevie uviesť. Napriek tejto skutočnosti a námietkam obhajcov Vladimíra P. bol vypočutý.

Vladimír P. priblížil, že zo svedeckej výpovede vyplynulo, že svedok nepozná jeho a ani osoby, ktoré sú súčasťou trestného konania vedeného voči mojej osobe. Navyše mal svedok počas výpovede vulgárne vynadať obhajcom bývalého riaditeľa SIS, avšak poriadkovú pokutu nedostal.

 

img

 

"Je zarážajúce, že po takomto postupe je alebo nie je možné považovať vyšetrovateľa NAKA za nie nezaujatého, keď vyšetrovateľ NAKA nie je ani len ochotný uložiť poriadkovú pokutu svedkovi, ktorý vulgárne nadáva obhajcom obvineného v kolúznej väzbe, a preto v pondelok podám cestou mojich obhajcov žiadosť o preskúmanie zákonnosti postupu vyšetrovateľa a tiež aj vznášam námietku zaujatosti voči vyšetrovateľovi NAKA," uviedol.

Ako ďalej uviedol bývalý riaditeľ SIS, nerozumie prečo vyšetrovateľ spolu s dozorovým prokurátorom tri hodiny vypočúvajú v jeho trestnej veci svedka, ktorý nemá čo povedať ku skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu a ani osobne nepozná osoby, ktorým je skutok kladený za vinu.

 

"Avšak vyšetrovateľ pod dozorom dozorového prokurátora nie sú schopní počas 84 dní vypočuť svedkov, ktorí boli identifikovaní pri rozhodovaní o mojej väzbe na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dňa 14. marca 2021," napísal.

 

img

 

Domnieva sa, že je to iba preto, aby bol bezdôvodne čo najdlhšie obmedzený na svojich základných ľudských právach a slobodách. Má za to, že takýto postup vyšetrovateľa NAKA a dozorujúceho prokurátora je v hrubom rozpore s Dohovorom a judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva.

 

Obvinenia 
Bývalý šéf SIS Vladimír P. čelí obvineniu, že za úplatok 20-tisíc eur zastavil odpočúvanie a rozpracovanie momentálne obvineného podnikateľa Zoroslava K. Druhé obvinenie je podľa medializovaných informácií založené na podozrení, že sprostredkoval sumu desaťtisíc eur policajtovi Mariánovi K. za to, aby sa neriešili podozrenia voči známej nadnárodnej stavebnej spoločnosti.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies