WASHINGTON — Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) zvažuje, či má právomoc likvidovať pašerákov drog, ktorí prinášajú smrtiaci fentanyl a iné narkotiká do Spojených štátov.
Toto hodnotenie, o ktorom informovala televízia CNN, má pomôcť agentúre pochopiť, aké aktivity by mohli byť legálne vykonávané v boji proti kartelom a aké riziká by s tým súviseli. Neznamená to však, že prezident Donald Trump vydal príkaz na zabíjanie pašerákov – ide skôr o preventívne preskúmanie možností, ktoré má CIA k dispozícii.
Krok ku klasifikácii kartelov ako teroristických organizácií
Začiatkom februára označila Trumpova administratíva osem latinskoamerických kartelov – z toho šesť mexických – za zahraničné teroristické organizácie (FTO). Tento krok otvoril dvere k novým, tvrdším opatreniam, ktoré možno proti týmto skupinám podniknúť. Zaradenie medzi FTO umožňuje využívať “posilnené protiteroristické právomoci”, vrátane tajných operácií CIA.
Trumpova vojna proti kartelom
Prezident Trump vo svojom prejave 4. marca vyhlásil:
“Nastal čas, aby Amerika vyhlásila vojnu kartelom.” Jeho výrok vyvolal vlnu diskusií medzi republikánmi o možnosti priamych útokov na pašerákov. Niektorí členovia Kongresu sa dokonca otvorene pýtajú, prečo USA len neodstraňujú osoby zodpovedné za tisíce úmrtí Američanov spôsobených predávkovaním – čo podľa niektorých predstavuje straty porovnateľné s obeťami 2. svetovej vojny.
CIA, drony a možné tajné operácie
CIA už dnes s povolením Mexika využíva drony na sledovanie kartelov hlboko na ich území. Tieto operácie sú zatiaľ obmedzené len na zber spravodajských informácií, no zvyšujúca sa aktivita a napätie okolo kartelov naznačujú, že USA zvažujú aj agresívnejší postup.
Podľa správy Atlantic Council by USA mohli stáť pred rozhodnutím o priamom vojenskom zásahu – či už jednostranne, alebo v spolupráci s mexickou armádou. Pre zapojenie armády by však bolo potrebné schválenie Kongresu prostredníctvom tzv. Authorization for Use of Military Force (AUMF).
Alternatívou, ktorú môže prezident použiť bez súhlasu Kongresu, je využitie právomocí podľa Title 50 amerického zákonníka – teda tajné operácie CIA. V minulosti ich Trump preferoval pri boji proti al-Káide a ISIS, čo robí tento scenár pravdepodobnejším.
“Prezident by mohol vydať tajné nariadenie, ktorým by CIA povolil likvidovať kartely,” píše Atlantic Council. “Operácie by vykonávali špeciálne jednotky CIA alebo príslušníci špeciálnych síl pod velením Joint Special Operations Command.”
Nová éra boja proti narkoterorizmu?
Súčasná diskusia naznačuje, že USA môžu vstúpiť do novej etapy vojny proti drogám, ktorá by mohla mať dramatické následky pre vzťahy s Mexikom, medzinárodné právo a bezpečnostnú politiku.
Zatiaľ však nie je jasné, či sa tento plán skutočne zrealizuje – a ak áno, v akej forme.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies