Vo Francúzsku otvorili repliku slávnej jaskyne Lascaux

NETKY.SK • 11 December 2016, 11:00 • 2 min
Vo Francúzsku otvorili repliku slávnej jaskyne Lascaux

PARÍŽ - Na juhozápade Francúzska v sobotu slávnostne otvorili novú repliku slávnej prehistorickej jaskyne Lascaux známej nástennými maľbami spred 18.000 rokov.

slovakia

left justify in out

Tzv. Lascaux 4 v Montignacu v kraji Dordogne otvoril francúzsky prezident Francois Hollande. Verejnosti bude objekt sprístupnený 15. decembra.

 

Cieľom projektu, ktorý je súčasne vedeckým, umeleckým i turistickým počinom, je vyvolať u človeka rovnaké pocity, aké mali štyria tínedžeri, keď 12. septembra 1940 objavili pôvodnú jaskyňu, informoval spravodajský portál France Info.

 

Do zeme polozapustený objekt, postavený z betónu a skla a s rozlohou 8500 metrov štvorcových, je replikou originálu, pokiaľ ide o rozmery malieb, reliéfy i farby v pôvodnej jaskyni. Návštevníka sprevádza pri vchode dokonca aj "štekot" psa, ktorý svojho času vyňuchal vchod do jaskyne. Osvetlenie v "jaskyni" je tlmené, riadené pohybovými senzormi. Teplota v objekte je 13 stupňov Celzia, vlhkosť je 80-percentná - ako v skutočnej jaskyni.

 

Pôvodnú jaskyňu uzavreli v roku 1963. Vznikla však Lascaux 2, kde sú repliky 90 percent nástenných malieb. Existuje aj putovná expozícia malieb z jaskyne známa ako Lascaux 3.

 

Očakáva sa, že novú repliku jaskyne Lascaux, ktorá je komplexnejšia ako Lascaux 2, ročne navštívi 400.000 ľudí. Do Lascaux 2 ročne zavítalo okolo 270.000 návštevníkov, dodal France Info.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies