Vlani sa na Slovensku utopilo 110 ľudí, ročne ich takto umrie priemerne 120

NETKY.SK • 25 Júl 2023, 11:25 • 2 min
Vlani sa na Slovensku utopilo 110 ľudí, ročne ich takto umrie priemerne 120

Bratislava-Počas leta ľudia často vyhľadávajú dobrodružstvo a chcú si ho užiť naplno. Často však pokúšajú svoj osud

slovakia

left justify in out

Plávanie sa vyučuje už v detskom veku. Často sú to rodičia, ktorí vedú svoje deti k tejto pre život celkom podstatnej výbave. Ak viete plávať, môžete si dosýta užívať vodu, prípadne aj pomôcť topiacemu sa. Nie každý má však vo svojej blízkosti "pomocnú ruku" a často to končieva tragicky. Ako to v našej krajine vyzeralo v minulom roku?

 

 

Ako informuje TASR, vlani sa na Slovensku utopilo 110 ľudí, ročne ich takto príde o život priemerne 120. Podľa Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža (VZS SČK) ide o alarmujúce čísla, za ktoré môže nízka úroveň vedomostí o vodnej bezpečnosti medzi bežnou populáciou a tiež absencia dôrazu na jej dodržiavanie zo strany legislatívy. Vodní záchranári na to upozornili pri príležitosti utorkového Svetového dňa prevencie pred utopením. Poukázali na to, že aktuálne neexistuje zákon, ktorý by definoval kritériá pre plaveckú zručnosť.

 

"Kurzy pre plavčíkov môžu poskytovať rôzne rýchlo vzniknuté organizácie, ktoré vydávajú certifikáty vodných záchranárov aj slabým plavcom. Pokojne sa môže stať, že na bezpečnosť kúpajúcich sa ľudí pri bazéne dohliada človek, ktorý nevie poriadne plávať a svoje oprávnenie získal za jediný deň," ozrejmil prvý viceprezident VZS SČK Juraj Skrip. Dodal, že dlhodobo apelujú na kompetentných, aby sa problematikou zaoberali. Zdôraznil, že vodná záchranná služba si pri vedení svojich kurzov zakladá na kvalitnom a zodpovednom vzdelávaní.

 "V nich vyškolení vodní záchranári nadobúdajú zručnosti na súťažiach, kde ich preveruje aj Medzinárodná federácia vodných záchranárov. Každý absolvent kurzu VZS SČK je totiž zároveň držiteľom medzinárodného preukazu federácie," vysvetlil prvý viceprezident VZS SČK Juraj Skrip. Okrem kurzov sa VZS SČK venuje aj poradenstvu či školeniam pre prevádzkarov a majiteľov vodných plôch.

 

"Vzdelávanie a previerky plaveckých zručností ponúkame aj pre širokú verejnosť, školy či rôzne združenia. Veríme totiž, že práve takouto cestou najlepšie prispievame k účinnej prevencii," doplnil Skrip. Dobrovoľníci VZS SČK tiež spolupracujú so všetkými záchranárskymi zložkami na Slovensku - predovšetkým pri záplavách. Svoje školiace strediská majú v Bratislave, Nových Zámkoch, Liptovskom Mikuláši a Prešove. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies