VLÁDA: Odobrila návrh, ktorý má priniesť vyššie platy lekárov

NETKY.SK • 13 December 2011, 09:39 • 2 min
VLÁDA: Odobrila návrh, ktorý má priniesť vyššie platy lekárov

VLÁDA: Odobrila návrh, ktorý má priniesť vyššie platy lekárov

slovakia

left justify in out

Vláda SR dnes odobrila návrh parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ktorý má zabezpečiť rast platov lekárov a novelizovať Zákonník práce. Kabinet na svojom mimoriadnom zasadnutí zároveň odsúhlasil skrátené legislatívne konanie, materiálom sa tak v utorok 13. decembra bude zaoberať parlament. Lekárski odborári však už ráno avizovali, že tento návrh je pre nich neprijateľný a vyzvali premiérku Ivetu Radičovú, aby tento materiál zmietla zo stola. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika však zmeny sú v súlade s dohodnutým memorandom.
Návrh novely zákona o poskytovateľoch z dielne výboru hovorí o prvých dvoch častiach z trojetapového zvýšenia platov lekárov, ku ktorému sa vláda zaviazala v spoločnom memorande s odbormi. Materiál má garantovať minimálne mzdy pre lekárov a zubárov pracujúcich v nemocniciach. Tie majú k januáru 2012 dosiahnuť úroveň 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy. K júlu by mali ich platy rásť na 1,2- až 1,9-násobok a od roku 2013 majú byť na úrovni 1,25- až 2,3-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
V slovenských nemocniciach pracuje v súčasnosti asi 7400 lekárov a zubárov, ich súčasná priemerná základná mzda sa pohybovala okolo 1000 eur. Základný plat lekára bez atestácie má byť od januára minimálne 807 eur a od júla 923 eur. Minimálny základný plat lekára so špecializáciou má najprv dosiahnuť 1230 eur a následne porásť na minimálnu hranicu 1461 eur. Tento krok si v budúcom roku vyžiada 31 miliónov, ktoré chce ministerstvo vykryť z úspor v systéme.
Súčasťou materiálu je aj návrh novely Zákonníka práce vo vzťahu k zamestnancom, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie. Navrhuje sa rozšírenie okruhu subjektov, na ktoré sa zákonník vzťahuje, ako aj doplnenie osobitných ustanovení o zvyšovaní kvalifikácie a vzdelávaní týchto zamestnancov. Zároveň sa rozširuje okruh osôb, ktorí môžu podať podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce aj na zástupcov zamestnancov. Nemocnice majú po novom okrem toho lekárom po presiahnutí nadčasov udeľovať za odslúžené hodiny náhradné voľno do dvoch mesiacov.
Odborom sa nepáči spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1200 lekárov do slovenských nemocníc. Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. "Materiál je v rozpore s textom memoranda, ktorého platnosť potvrdila vlastnoručným podpisom a urýchlene prišla s vlastným návrhom, ktorý závery memoranda potvrdzuje," napísalo v stanovisku Lekárske odborové združenie (LOZ).
Podpísanie memoranda malo znamenať ukončenie odborárskej akcie hromadných výpovedí lekárov a ich návrat do nemocníc. Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Ich naplnenie malo garantovať memorandum, ktoré vláda a LOZ podpísali 3. decembra, naň mal reflektovať dnes schválený návrh. 
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies