Vláda a EÚ zafinancujú stovky wifi zón v mestách, obciach aj vo vlakoch

NETKY.SK • 6 November 2017, 15:59 • 2 min
Vláda a EÚ zafinancujú stovky wifi zón v mestách, obciach aj vo vlakoch

KOŠICE – Slovenské mestá a obce budú môcť získať finančný príspevok na zriadenie wifi zón s bezplatným pripojením na internet. K dispozícii by na to mali byť milióny eur.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Zavedenie vysokorýchlostného pripojenia k internetu sa má týkať aj vozňových súprav štátneho vlakového dopravcu.

 

Jedným z finančných zdrojov bude osobitný program Európskej komisie WiFi4EU (Wifi pre EÚ) určený pre všetky členské štáty EÚ. Podľa vicepremiéra však v rámci Slovenska z neho bude môcť získať podporu len zhruba 15 až 20 obcí, a to zhruba po 15 000 eur. Druhým zdrojom by mal byť program „Wifi pre teba“ pripravovaný z národnej úrovne. „Tam v prípade záujmu už hovorím o niekoľkých miliónoch eur, takže tam by sme mohli naozaj uvažovať o tom, že aj niekoľko sto malých obcí a miest by mohlo zaviesť free wifi zóny.“ Pellegrini to povedal v Košiciach počas diskusného podujatia so študentmi o budúcnosti EÚ.

 

Dotácia má pomôcť najmä malým obciam a mestám vybudovať na verejných miestach hotspoty k wifi sieti. Peniaze budú určené na technické vybavenie, ako sú wifi routre či antény. „Je nesmierne dôležité, aby k digitálnym technológiám mal prístup každý bez ohľadu na to, v akej časti Slovenska sa narodí a z akého sociálneho prostredia pochádza. Chceme všetkým zabezpečiť potom rovnaké šance uplatniť sa na trhu práce, ktorý do budúcna bude extrémne ovplyvnený modernými technológiami,“ povedal podpredseda vlády.

 

Za dôležité považuje Pellegrini aj zlepšenie prístupu na internet pre cestujúcich v železničnej doprave. „Preto budeme so Železničnou spoločnosťou Slovensko pripravovať projekt dovybavenia niekoľko stoviek vozňov tak, aby boli schopné poskytovať všetkým svojim cestujúcim vysokorýchlostný internet,“ konštatoval.

 

Začiatok realizácie projektov by mal byť v budúcom roku. „Myslím si, že prvé peniaze, či už do obcí a miest na voľné wifi miesta a takisto do železníc, by reálne mohli prísť už v priebehu roku 2018,“ povedal vicepremiér.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies