Viete, čo vaše deti robia na počítači? Mali by ste sa o to zaujímať

NETKY.SK • 26 Jún 2019, 08:23 • 2 min
Viete, čo vaše deti robia na počítači? Mali by ste sa o to zaujímať

BRATISLAVA - Počítače, smartfóny a tablety sa stali bežnou súčasťou našich životov, no rodičia by mali mať prehľad o tom, čomu sa vo virtuálnom prostredí ich deti venujú.

slovakia

left justify in out

Sprevádzať dieťa, radiť mu, rozprávať sa s ním, čo sa mu páči a čo ho baví, to by mala byť alfa a omega pre každého rodiča. Rodičia by mali vyhľadávať také programy, pri ktorých si dieťa trénuje pamäť, tvorivosť či priestorovú predstavivosť. Uviedla to psychologička Ľubica Kövérová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

 

Elektronické zariadenia ako počítače, televízia, tablety či smartfóny môžu deťom podľa slov psychologičky pomáhať, ale aj škodiť. "Dôležité je, aby sa deti naučili tieto elektronické zariadenia používať zodpovedne. K tomu potrebujú rodičov. Rodič je ten, ktorý od začiatku určuje, čo bude dieťa na počítači robiť a aký dlhý čas tam strávi," vysvetlila Kövérová.

 

img

 

Podľa nej deti v staršom školskom veku trávia pri počítači oveľa viac času ako deti v mladšom školskom veku. "Okrem hier ho využívajú na vypracovávanie rôznych projektov do školy, komunikáciu s kamarátmi a spolužiakmi cez sociálne siete. Preto je na rodičoch, aby stanovili deťom pevné pravidlá, za akých podmienok môžu byť na počítači," poznamenala psychologička s tým, že ak to neurobia, môže sa im to vymknúť spod kontroly a zistia, že dieťa je bez počítača nervózne, nesústredené a nevie zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Ako doplnila, kvôli počítaču dieťa často zanedbáva svoje záľuby a aktivity, ktoré ho predtým bavili. "Môže sa mu zhoršiť prospech v škole, začne zanedbávať svoje povinnosti – či už školské alebo domáce," vysvetlila.

 

Deti v predškolskom veku by podľa psychologičky mali čo najviac spoznávať reálny svet, nie ten virtuálny. "Čím viac deti trávia svoj voľný čas pred obrazovkou, tým menej dochádza k interakcii medzi rodičom a dieťaťom. Ak nahradíme obrazovky za reálny svet, deti budú mať stále slabšie komunikačné schopnosti," dodala.

 

img

 

Pri starších deťoch by podľa nej rodičia mali mať pod kontrolou, čo na počítači potomok robí, aké hry hráva, aké stránky na internete navštevuje a koľko času denne pri ňom trávi. "Rodič by mal spolu s dieťaťom vyberať hru, ktorá musí byť určená pre jeho vekovú kategóriu. Výrobcovia uvádzajú na každej hre vek, od ktorého ju môže dieťa hrať," upozornila Kövérová. Poukázala aj na to, že podľa prieskumov je od počítačových hier viac závislých chlapcov ako dievčat. Najviac sú ohrozené deti v staršom školskom veku, ktoré dokážu tráviť až niekoľko hodín denne pred počítačom.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies