VIDEO Začali sa testy slovensko-fínskeho bojového vozidla 8x8; možno pôjde aj do Arktídy

NETKY.SK • 14 December 2017, 12:08 • 2 min
VIDEO Začali sa testy slovensko-fínskeho bojového vozidla 8x8; možno pôjde aj do Arktídy

BRATISLAVA - Špecialisti ministerstva obrany z Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie začali s kontrolnými skúškami prototypu bojového vozidla 8x8, ktorý je výsledkom doterajšieho slovensko-fínskeho vývoja.

slovakia

left justify in out

Skúšky potrvajú podľa rezortu približne do polovice januára 2018. "Po nich budú až do marca nasledovať vojskové skúšky. Ich súčasťou budú aj skúšky vozidla vo Fínsku, a to v extrémnych zimných podmienkach," priblížila hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Ozbrojené sily SR podľa Capákovej plánujú v rámci vojskových skúšok testovať prototyp vozidla v nepretržitej prevádzke 28 dní. "Po úspešnom vykonaní skúšok budú prijaté technicko-organizačné opatrenia na riešenie prípadných technických a konštrukčných zmien. Generálnym zhotoviteľom výskumno-vývojovej úlohy prototypu vozidla je slovenská spoločnosť Konštrukta Defence, a. s.," dodala.

Minister obrany Peter Gajdoš v novembri informoval, že rezort obrany plánuje zabezpečiť do 81 bojových vozidiel 8x8 a do 404 vozidiel 4x4. Podľa ministra je však podmienkou zabezpečenia novej techniky úspešné ukončenie výskumu a vývoja ako aj úspešné absolvovanie technických a vojskových skúšok.

 

Gajdoš tiež zdôraznil, že rezort bude mať snahu o maximálne možné zapojenie slovenského obranného priemyslu. Vozidlá 8x8 plánuje rezort zabezpečiť v období 2018 až 2024 v spolupráci s Fínskom. Celkové náklady na zabezpečenie týchto vozidiel by nemali prekročiť 417 miliónov eur.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies