VIDEO Šialenci skočili z jedného z vrcholkov Álp na palubu letiaceho lietadla!

NETKY.SK • 30 November 2017, 12:58 • 2 min
VIDEO Šialenci skočili z jedného z vrcholkov Álp na palubu letiaceho lietadla!

Francúzski base jumperi si vybrali jeden z najvyšších vrcholov Európy, 4158 metrov vysokú horu Jungfrau vo švajčiarskych Alpách, aby uskutočnili naozaj bláznivý kúsok. Nepristáli totiž na zemi, ale na palube malého športového lietadla.

slovakia

left justify in out

Na nebezpečný skok, pri ktorom sa obaja odvážlivci rútili obrovskou rýchlosťou v blízkosti skalného masívu a museli svoju rýchlosť koordinovať s pilotmi lietadla, sa pripravovali niekoľko mesiacov. Úspešný pokus sa uskutočnil už 19. októbra, až teraz však agentúry zverejnili video, píše server novinky.cz.

 

"Bolo to ťažké, ráno sme mali test, ktorý nevyšiel," popísal agentúre AP Vince Reffet prvý pokus, pri ktorom sa obaja skokani odrazili od kraja lietadla. "Dostať sa do výšky 4000 metrov vám vezme veľa energie," vysvteľuje Reffet.

 

Obaja Francúzi sa však rozhodli pokus zopakovať vo väčšej rýchlosti. A tentokrát všetko prebehlo podľa plánu. Skočiť a pristáť a nepoužiť pri tom padák, je podľa Freda Fugena veľmi zvláštny pocit. "Je to čudné. Si vo výške 4 kilometre, potom skočíš a je to. Prípravy na to boli však obrovské a zložité," smial sa Fugen.

 

Počas tréningu skočili base jumperi do lietadla asi dvadsaťkrát. Najdôležitejšia bola pochopiteľne bezpečnosť. Tím musel upraviť lietadlo tak, aby sa skokani pri náraze nezranili. "Rovnako sme museli zabezpečiť, aby sa nám pri kolízii neotvorili padáky predčasne," povedal Fugen.

 

Svoj skok brali obaja ako poctu Patrickovi de Gayardonovi, ktorý ako prvý v roku 1997 ukončil svoj zoskok pristátím v lietadle. De Gayardon svoj skok vyšperkoval tým, že pristál na palube lietadla, z ktorého predtým vyskočil.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies