VIDEO Rozkošné zábery materskej lásky: V parížskej zoo sa narodila samička orangutana bornejského

NETKY.SK • 26 Október 2018, 20:31 • 2 min
VIDEO Rozkošné zábery materskej lásky: V parížskej zoo sa narodila samička orangutana bornejského

PARÍŽ - Samička orangutana bornejského sa narodila pred týždňom v parížskej zoo, ktorá sa nachádza v botanickej záhrade Jardin des plantes. Ide o prvé narodenie orangutana v tejto zoo od roku 2005.

slovakia

left justify in out

Samička menom Java sa narodila 17. októbra. Jej matkou je 30-ročná Theodora, ktorá prišla na svet na britskom ostrove Jersey, otcom je samec Banggi narodený v roku 2006 v Španielsku. Java je ich prvým spoločným potomkom.

 

Zoologická záhrada na svojom konte na sociálnej sieti Twitter zverejnila krátky videozáznam s komentárom, že Theodora sa o svoju v poradí tretiu dcéru stará príkladne a veľmi nežne. Návštevníci záhrady ich už môžu pozorovať už aj v ich výbehu.

 

Veterinár Dylan Duby podľa agentúry AP uviedol, že narodenie orangutanieho mláďaťa je vždy výnimočnou udalosťou.

"Orangutanie samice privedú na svet len málo mláďat, za svoj život maximálne tri alebo štyri. Každé narodenie je (preto) významné".

 

Zoo vo svojom vyhlásení napísala, že v posledných rokoch bol vo voľnej prírode zaznamenaný výrazný pokles počtu orangutanov, čo súvisí s tým, že prišli o 80 percent svojho biotopu. Riaditeľ parížskej botanickej záhrady Michel Saint Jalme odhadol, že "na svete je okolo 50.000 orangutanov bornejských, možno o niečo menej. Ich populácia za posledných desať rokov klesla o 50 percent".

 

V parížskej Jardin des plantes po narodení Javy žije päť orangutanov. Okrem Javy a jej rodičov tvorí skupinu ešte jej nevlastná sestra Tamu, narodená v roku 2004 v Anglicku, a takmer 50-ročná samica Nénette, ktorá sa narodila v roku 1969 v lesoch Bornea a do Paríža ju previezli v roku 1972.

 

Orangutany sú ako kriticky ohrozený druh na červenom zozname Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov.

 

Jardin des plantes je verejným parkom a súčasne aj botanickou záhradou. Nachádza sa 5. parížskom obvode.

Záhrada bola založená v roku 1635 a rozprestiera sa na rozlohe 23,5 hektára.

 

Jej súčasťou je aj malá zoo - zverinec botanickej záhrady (Ménagerie du Jardin des plantes) založený v roku 1794 a patriaci tak k najstarším zoo na svete. Záhrada je súčasťou Národného múzea prírodnej histórie.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies