VIDEO Liga národov bude atraktívna aj z finančného hľadiska, Slováci len za účasť v nej získajú milión eur

NETKY.SK • 2 November 2017, 14:30 • 2 min
VIDEO Liga národov bude atraktívna aj z finančného hľadiska, Slováci len za účasť v nej získajú milión eur

Bratislava - Slovenská futbalová reprezentácia dostane len za účasť v "béčku" Ligy národov milión eur. Za prípadné víťazstvo vo svojej skupine by zinkasovala ďalší milión. Európska futbalová únia (UEFA) súťaž centralizuje a bude ju vysielať celosvetovo, čo prinesie najmä menším národným zväzom ďalšie finančné výhody z predaja televíznych práv.

slovakia

left justify in out

"Pre menšie a stredné zväzy je to zaujímavé, z predaja televíznych práv na prípravný zápas by sme nikdy nezískali toľko prostriedkov," uviedol generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jozef Kliment. Žreb sa uskutoční 24. januára vo švajčiarskom Lausanne a Slovákom určí dvoch súperov spomedzi Rakúska, Walesu, Ruska, Švédska, Ukrajiny, Írska, Bosny a Hercegoviny, Severného Írska, Dánska, Turecka a Česka. "Mali by sme byť v prvom koši a vyžrebujú nám súperov z druhého a tretieho koša," pokračoval Kliment.

 

Súperiť bude všetkých 55 krajín UEFA. Reprezentácie sa do štyroch líg rozdelili na základe rebríčka uzavretého kvalifikáciou MS 2018. V "áčku" i "béčku" sú štyri trojčlenné skupiny, v "céčku" jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v "déčku" štyri štvorčlenné skupiny. Platí, že z politických dôvodov sa nesmú stretnúť Ukrajina s Ruskom a Arménsko s Azerbajdžanom.

 

Prihliadať sa bude aj na obmedzenia zimných dejísk v Nórsku, Fínsku, na Islande a Faerských ostrovoch či na vzdialenosti. Súperiť sa začne na jeseň budúceho roka zápasmi v skupinách, po dva sa odohrajú v septembri, októbri a novembri, keď bude známy konečný stav vo všetkých štyroch ligách.

 

img

 


Žreb skupín Ligy národov sa uskutoční 24. januára 2018 vo švajčiarskom Lausanne; v tento deň predstavia tiež trofej, o ktorú budú národné tímy bojovať. Slováci by pred žrebom mali figurovať v rámci B-divízie v prvom z troch košov vedno s Rakúskom, Walesom a Ruskom. Súpermi SR v premiérovej edícii súťaže následne bude jeden z kvarteta Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina a jeden zo štvorice Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko.

 

Za účasť v B-divízii Ligy národov zinkasuje SFZ milión eur. Ak SR triumfuje v skupine, získa ďalší milión. "Z nášho hľadiska je to pomerne významná suma, pri predaji práv na prípravné zápasy by sme sa k takej sume nikdy nedopracovali. Priemerne za jeden zápas sme počas ostatného obdobia mohli získať 30-tisíc až 50-tísic eur. UEFA aj takto pomáha menším a stredným zväzom," skonštatoval Jozef Kliment.

 

img

 

"Každý termín musí byť vyplnený - ak nie je kvalifikačným zápasom či súbojom Ligy národov, tak prípravným duelom. UEFA bude pôsobiť ako mediátor či arbiter v prípade nezhôd," povedal generálny sekretár SFZ a na záver prezradil novinku: "Je to bomba, ktorú sme sa dozvedeli v utorok na stretnutí vo Frankfurte. Ide o projekt rozšírenia Ligy národov na globálnu Ligu národov. UEFA predstavila európsku Ligu národov všetkým konfederáciám a stretlo sa to s nevídaným nadšením. Všetkým konfederáciám sa tento model zapáčil a majú záujem aplikovať ho celosvetovo."

 

 

Rozdelenie krajín do divízií a pravdepodobné nasadenie do výkonnostných košov pred januárovým žrebom futbalovej Ligy národov 2018/2019:

A-divízia (4x 3 tímy): 
1. kôš: Nemecko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko
2. kôš: Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Taliansko
3. kôš: Poľsko, Island, Chorvátsko, Holandsko


B-divízia (4x 3 tímy): 
1. kôš: Rakúsko, Wales, Rusko, SLOVENSKO
2. kôš: Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina
3. kôš: Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko


C-divízia (1x 3 tímy, 3x 4 tímy): 
1. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko
2. kôš: Grécko, Srbsko, Albánsko, Nórsko
3. kôš: Čierna Hora, Izrael, Bulharsko, Fínsko
4. kôš: Cyprus, Estónsko, Litva


D-divízia (4x 4 tímy): 
1. kôš: Azerbajdžan, Macedónsko, Bielorusko, Gruzínsko
2. kôš: Arménsko, Lotyšsko, Faerské ostrovy, Luxembursko
3. kôš: Kazachstan, Moldavsko, Lichtenštajnsko, Malta
4. kôš: Andorra, Kosovo, San Maríno, Gibraltár

 

Termíny: 
september - november 2018: zápasy v skupinách Ligy národov
jún 2019: Final Four Ligy národov
marec 2020: play-off o účasť na ME 2020

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Roman Bekö
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies