Vedci objavili v Utahu dva nové druhy dinosaurov s rohami
Americkí vedci objavili v púšti na juhu Utahu dva nové druhy bylinožravých dinosaurov, príbuzných s dinosaurmi rodu Triceratops.
Jeden z novoobjavených druhov - Kosmoceratops richardsoni - mal na veľkej hlave až 15 rohov. Je považovaný za dinosaura s najväčšou takouto "ozdobou", aký je doteraz známy.
Druhý dinosaurus, nazvaný Utahceratops gettyi, bol väčší a mal päť rohov. Vedci objav publikovali v stredu v internetovom vedeckom časopise PLoS ONE.
"Nestane sa každý deň, aby ste našli dva dinosaury veľkosti nosorožca, ktoré sa odlišujú od všetkých ostatných dinosaurov nájdených v Severnej Amerike," povedal Mark Loewen, paleontológ prírodovedeckého múzea v Utahu.
Podľa jeho slov sa každý rok nájdu nové poznatky o dinosauroch, osobitne v Utahu. Hoci by si človek myslel, že vedci už o týchto živočíchoch, obývajúcich v šerách dávnoveku západnú časť Severnej Ameriky, vedia všetko, čo sa dá vedieť.
"Rohy sa skutočne zrejme vyvinuli v 'puberte', s najväčšou pravdepodobnosťou to boli signály na rozpoznanie partnera pre párenie, súperenie medzi samcami, alebo niečo podobné," povedal Loewen s tým, že išlo o znaky pohlavného charakteru.
Objav ukázal, že dinosaury s rohami, ktoré žili na tom istom kontinente pred 76 miliónmi rokov, sa vyvíjali odlišne. Iné dinosaury s rohami, Laramidia, žili v oblasti, ktoré je teraz v Kanade.
Zdroj: TASR/AP
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies