V Tatrách vybehali 43-tisíc porcií jedla pre chudobné deti vo svete

NETKY.SK • 30 September 2019, 08:16 • 2 min
V Tatrách vybehali 43-tisíc porcií jedla pre chudobné deti vo svete

TATRANSKÁ LOMNICA – Počas uplynulého víkendu vybehalo 160 bežcov vo Vysokých Tatrách viac ako 40-tisíc porcií jedla pre deti žijúce v extrémnej chudobe. Stalo sa tak na historicky prvom charitatívnom behu medzinárodného projektu Mary's Meals na Slovensku.

slovakia

left justify in out

„Každý bežec svojím štartovným 15,60 eura uhradil 100 percent nákladov na školské stravovanie jedného dieťaťa počas celého školského roka. Dostať jedlo každý deň a mať možnosť chodiť do školy je pre naše deti samozrejmosťou. Týmto behom sme chceli pomôcť tým, ktorí také šťastie nemajú,“ uviedol jeden z organizátorov behu Viktor Porubský.

 

Keďže jedna porcia jedla pre deti podávaná dobrovoľníkmi stojí len sedem centov, bežci svojím štartovným a dodatočnými príspevkami do pokladničky spolu v celkovej výške viac ako 3000 eur zabezpečili jedlo pre 196 detí na celý školský rok. To predstavuje až 43-tisíc porcií jedla.

 

„Charitatívny projekt pomáha posielať chudobné deti do školy tam, kde im chudoba a hlad bránia v prístupe k vzdelaniu. Projekt podporený pápežom Františkom či ocenený anglickou kráľovnou Alžbetou II sýti už 1,5 milióna detí v 18 krajinách sveta,“ ozrejmil Porubský s tým, že viac ako 80.000 miestnych dobrovoľníkov tam varí deťom z lokálnych surovín jedno výživné jedlo denne priamo v ich škole, aby nemuseli od mala pracovať alebo žobrať. Mary’s Meals je založené na rešpekte a spája ľudí všetkých vierovyznaní i ateistov.

 

K podpore projektu sa pridali aj bežci v Tatranskej Lomnici, ktorí si po behu mohli vychutnať koncert speváčky a hudobníčky Jany Andevskej. „Dobrá energia z ľudí naokolo, krásna príroda, skvelá hudba, ale hlavne radosť z dobrého skutku – to ma hnalo dopredu," opísal svoje pocity v cieli účastník behu Tomáš.

 

Celý výťažok z tatranskej akcie poputuje na financovanie projektu Mary’s Meals. Porubský dodal, že Mary’s Meals Slovensko robia všetko ako dobrovoľníci, takže zo zbierky u nich neostáva ani cent.

 

„To platí pre všetky naše akcie a celú verejnú zbierku, ktorou ľudia na Slovensku môžu podporiť tento charitatívny projekt. Viac informácií o projekte a o rôznych formách pomoci je možné nájsť našej stránke,“ uzavrel.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies