BRATISLAVA - V štruktúrach Európskej únie pracuje približne 650 slovenských občanov. Ako sa uvádza vo výročnej správe o členstve SR v EÚ, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, na úrovni personálneho zastúpenia SR v európskych inštitúciách nedochádza k výrazným zmenám.
Materiál pripomína, že Slováci v EÚ pracujú ako poslanci európskeho parlamentu, národní nominanti, vyslaní zástupcovia, euroúradníci a účastníci stáží. V Európskej komisii pritom pracuje 337 Slovákov, v Európskom parlamente 173, na Generálnom sekretariáte Rady 81, vo Výbore regiónov 16. V rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť pôsobí 18 občanov SR. Spomedzi generálnych riaditeľstiev Komisie najviac Slovákov pracuje ako prekladateľov (79), tlmočníkov je 14.
Materiál tiež konštatuje, že obsadzovanie pozícií stredného a vyššieho manažmentu v EK Slovenskom je v porovnaní s krajinami, s ktorými sme vstupovali do EÚ, pri zohľadnení podielu počtu obyvateľov porovnateľné a uspokojivé. Na týchto pozíciách pracuje v Komisii 42 Slovákov.
"Pri porovnaní obsadenia týchto pozícií s podobne veľkými členskými krajinami ako Fínsko, Dánsko či Írsko stále pretrváva viditeľný rozdiel zapríčinený hlavne dĺžkou členstva v EÚ," uvádza sa v materiáli. Pre EK pracuje napríklad 66 občanov ČR, 83 Maďarov, 140 Poliakov, 33 Bulharov či 58 Rumunov. Fínov v Komisii pracuje 274, Dánov 185 a Írov 179
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies