V parlamentných voľbách v Moldavsku sa rozhoduje o ďalšom smerovaní krajiny. Ľudia si môžu vybrať medzi reformistami a komunistami

NETKY.SK • 12 Júl 2021, 07:08 • 2 min
V parlamentných voľbách v Moldavsku sa rozhoduje o ďalšom smerovaní krajiny. Ľudia si môžu vybrať medzi reformistami a komunistami

BUKUREŠŤ - V Moldavsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby. Občania môžu rozhodnúť, či krajina bude smerovať viac na západ alebo na východ.

slovakia

left justify in out

Voľby vyhlásila prezidentka Maia Sandu, ktorej cieľom je získať parlament vytvorený z prozápadných reformistov. Chce zároveň bojovať proti korupcii a zlepšiť vzťahy s Európskou úniou.

Viac ako tri milióny voličov si môžu vybrať spomedzi viac ako 20 strán. Hlavná bitka sa odohrá medzi Akcia a solidarita (PAS) a proruským blokom tvoreným socialistami a komunistami.

 

"Situácia v našej krajine sa môže zmeniť. Moldavská republika má šancu postarať sa o svojich občanov," napísala v sobotu prezidentka. "Dnes môžete zmeniť vašu budúcnosť. Choďte voliť," uviedla v nedeľu.

Nedávne prieskumy dávali väčšie šance reformistom. Voľby bude sledovať vyše 2400 pozorovateľov. Mimo krajiny poslali viac ako 726-tisíc hlasovacích lístkov.

Sandu vlani porazila vo voľbách Igora Dodona, ktorý je lídrom socialistov naklonených na ruskú stranu. "Po týchto voľbách sa ukáže, či bude Moldavsko suverénne alebo úplne podriadené zahraničným záujmom," uviedol politik. "Uvidí sa, či bude v krajine poriadok a mier alebo neustály konflikt a chaos," dodal.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies