V Paríži a okolí platia kvôli smogu výrazné dopravné obmedzenia

NETKY.SK • 7 December 2016, 10:54 • 2 min
V Paríži a okolí platia kvôli smogu výrazné dopravné obmedzenia

PARÍŽ - Znečistenie ovzdušia v Parížskej oblasti si dnes opäť vynútilo obmedzenia v cestnej doprave. Po cestách môžu jazdiť len autá s nepárnymi evidenčnými číslami. Tieto opatrenia platia v Paríži a 22 okolitých obciach.

slovakia

left justify in out

Podobné opatrenie platilo v parížskej aglomerácii aj v utorok, keď však po cestách smeli jazdiť autá s párnymi ŠPZ.

 

Smog si doteraz vynútil podobné obmedzenia zo strany prefektúry iba trikrát, a to v októbri 1997, marci 2014 a marci 2015.

 

Parížska radnica pôvodne žiadala obmedzenia v automobilovej doprave už v pondelok, nakoniec však platili vo francúzskom hlavnom meste iba rýchlostné limity.

 

Ako informoval spravodajský web France Info, jazdiť dnes môžu aj autá, ktoré síce nemajú nepárne evidenčné číslo, ale - v rámci zdieľania - v ňom cestujú aspoň tri osoby. Obmedzenia sa nevzťahujú ani na elektrické a hybridné automobily, policajné autá a sanitky, zásobovacie autá a automobily registrované v cudzine.

 

V platnosti je aj nariadenie o znížení rýchlosti na veľkých dopravných križovatkách v oblasti Ile-de-France, kde je dnes povolená rýchlosť znížená na 20 km/h.

 

Nerešpektovanie nariadení policajnej prefektúry môže polícia trestať pokutou 22-35 eur, prípadne aj "okamžitou imobilizáciou automobilu" a nasadením tzv. papuče.

 

Parížska prefektúra vyzvala obyvateľov Ile-de-France, aby v danej situácii obmedzili jazdu autom a v prípade nutnosti dali prednosť tzv. zdieľaniu - spolujazde v aute suseda či kolegu z práce -, prípadne využili sieť požičovní áut a bicyklov Autolib či Vélolib.

 

V snahe motivovať Parížanov a obyvateľov priľahlých obcí, aby nepoužívali svoje autá, je od pondelka verejná doprava - metro, autobusy, električky, ako aj rýchlostné vlaky RER - zadarmo. Prevádzkovatelia týchto typov dopravy takto denne na tržbách prichádzajú o štyri milióny eur.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies