V obci Trnavá Hora pribudne busta Mira Žbirku, odhalia ju pri dome jeho otca.

NETKY.SK • 25 Jún 2023, 09:00 • 2 min
V obci Trnavá Hora pribudne busta Mira Žbirku, odhalia ju pri dome jeho otca.

TRNAVÁ HORA - V Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom sa v júli uskutoční podujatie venované spomienke na Miroslava Žbirku. Pri tejto príležitosti v obci odhalia aj bustu s podobizňou Mira Žbirku.

slovakia

left justify in out

V Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom sa v júli uskutoční podujatie venované spomienke na Miroslava Žbirku. Pri tejto príležitosti v obci odhalia aj bustu s podobizňou a podpisom česko-slovenského hudobníka, ktorú osadia na múr rodného domu jeho otca Šimona Žbirku. TASR o tom informoval starosta Pavel Kravec.

 

"Šimon Žbirka zohral v životnom príbehu svojho syna rozhodujúcu a nezabudnuteľnú úlohu. Preto sme sa rozhodli pamätnú dosku s bustou umiestniť na jeho rodný dom, ktorý stojí v hornej časti obce," uviedol Kravec. Pamätnú tabuľu vytvoril výtvarník Svetozár Ilavský, bronzovú dosku s bustou príde do obce odhaliť manželka hudobníka Kateřina Žbirková. Ako priblížil starosta, otec hudobníka Šimon Žbirka sa v prvej polovici 20. storočia zúčastnil boja proti Francovmu režimu v Španielsku. Následne pôsobil v Anglicku a ako veliteľ tanku bol pri vylodení spojencov v Normandii. "Práve počas pobytu v Anglicku sa zoznámil s Ruth Galeovou, Mekyho mamou, cez ktorú mal väzby na Anglicko, dokonale ovládal anglický jazyk, poznal britskú kultúru a miloval skupinu Beatles, ktorá ho formovala pri jeho hudobných začiatkoch," dodal Kravec.

 

img

Archívna fotografia otca Mira Žbirku - Šimona Žbirku.

 

Spomienkové podujatie na Mira Žbirku sa v Trnavej Hore uskutoční 8. júla v popoludňajších hodinách, po odhalení pamätnej tabule s bustou hudobníka bude program pokračovať koncertom skupiny Galaxis, ktorá sa špecializuje práve na Žbirkovu hudbu. "V rámci koncertu portrétista hudobníkov, Stanislav Baláž, odovzdá manželke Katke portrét Mekyho, ktorý už nestihol odovzdať priamo samotnému spevákovi," prezradil starosta. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies