V najvyšších polohách trvá malé lavínové nebezpečenstvo

NETKY.SK • 25 December 2014, 12:17 • 2 min
V najvyšších polohách trvá malé lavínové nebezpečenstvo

LIPTOVSKÝ HRÁDOK - V najvyšších polohách všetkých slovenských pohorí trvá dnes malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

slovakia

left justify in out

TASR o tom informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
      

Výnimku vo všeobecne dobre spevnenej a stabilnej snehovej pokrývke tvoria ojedinelé plochy v žľaboch a pod horskými sedlami vo veľmi strmom teréne. Nachádzajú sa tam snehové dosky, vankúše či preveje. Uvoľnenie lavíny tam môže zapríčiniť veľké dodatočné zaťaženie povrchu.
      

Dnes ráno bolo na horách zamračené, vo Fatrách hmlisto, v Tatrách slabo snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od -8 do +2 stupňov Celzia. Búrlivý severozápadný vietor dosahoval v nárazoch silu víchrice s rýchlosťou viac ako 90 km/h. Počas uplynulých 24 h napadlo do 1 cm nového snehu.
      

Predchádzajúce ochladenie stabilizovalo snehovú pokrývku. Väčšie množstvo, od 10 do 50 cm, novšieho snehu je naviate v žľaboch a rôznych terénnych nerovnostiach. Horské hrebene sú vyfúkané až na starý sneh alebo podklad. Miestami sa na povrchu vyskytujú ľadové plochy.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona