V lete je nutné byť maximálne opatrný pri príprave a skladovaní potravín

NETKY.SK • 26 Júl 2023, 10:30 • 2 min
V lete je nutné byť maximálne opatrný pri príprave a skladovaní potravín

Bratislava-Letné obdobie prináša mnoho pohody i nástrah

slovakia

left justify in out

Počas leta organizujeme rôzne spoločenské stretnutia, ktorých dôležitou súčasťou býva aj chutné občerstvenie. Ak hostina prebieha vo vonkajších priestoroch, treba dbať na dôkladnú hygienu pri spracovaní potravín a najmä, nezabudnite na vhodné skladovanie. 

 

 

V lete treba byť pri príprave a skladovaní potravín opatrný. Riziko ochorení z potravín možno znížiť dodržiavaním viacerých zásad. Uviedla to zástupkyňa hlavného hygienika SR Katarína Kromerová. "Kupujte len také množstvo a druhy potravín, ktoré ste schopní skonzumovať do vyznačeného dátumu spotreby, a pre ktoré máte zaistené podmienky skladovania podľa pokynov výrobcu na obale. (...) Pri nákupe uprednostňujte tepelne spracované potraviny, napríklad pasterizované mlieko pred surovým," odporučila Katarína Kromerová.

 

 

Odborníčka tiež apeluje na to, aby ľudia jedli pokrmy z mäsa, hydiny a vajec len dostatočne tepelne spracované. Teplota by mala podľa jej slov dosiahnuť najmenej 70 stupňov Celzia vo všetkých častiach spracovanej potraviny.

 

"Presvedčte sa pri tepelnej úprave, či šťava z mäsa hydiny je číra a nie ružová, či mäso hydiny nie je červené alebo ružové, a v prípade vajec, či sú bielka a žĺtka pevné," doplnila Katarína Kromerová. Poukázala na to, že najdôležitejšie zásady prevencie spracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) do piatich kľúčov k bezpečnejším potravinám. Ide o potrebu udržiavania čistoty, oddeľovania surových potravín a uvarených pokrmov, používania zdravotne bezpečnej vody a surovín, skladovania potravín pri bezpečnej teplote a dôkladnosti pri varení a ohrievaní.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies