V Kyjeve sa rozhorel 'finančný majdan'

NETKY.SK • 23 December 2014, 18:10 • 2 min
V Kyjeve sa rozhorel 'finančný majdan'

KYJEV - Tisíce ľudí sa dnes zhromaždili v Kyjeve pred budovou parlamentu na znak nesúhlasu s úspornými opatreniami navrhnutými vládou, informoval spravodajský server Sputnik.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Predovšetkým chcú schváliť rozpočet, s ktorým väčšina tu dnes zhromaždených ľudí nie je spokojná," uviedol Vitalij Jahno, koordinátor tzv. finančného majdanu.
     

Podľa korešpondenta agentúry RIA Novosti sa do protestu zapojilo približne 2500 ľudí. Budovu parlamentu strážili stovky príslušníkov bezpečnostných síl vrátane Národnej gardy.
     

Jeden z demonštrantov uviedol, že sú pripravení na ďalšie štádium. "Ak budú naše požiadavky opäť ignorované, sme pripravení na radikálne opatrenia," varoval.
     

Ukrajinský parlament by mal dnes prerokovať približne 40 legislatívnych návrhov vlády týkajúcich sa budúcoročného rozpočtu. Obsahujú napríklad zmrazovanie platov, zníženie dôchodkov či zrušenie výhod v oblasti vzdelávania a zdravotníctva.

     

Demonštrácie sa začali minulý týždeň, keď približne 400 dlžníkov a investorov pochodovalo k budove národnej banky a žiadalo jej šéfa o stretnutie. Chceli takto zabezpečiť prijatie zákona o regulácii bankových úverov a vkladov. Demonštranti taktiež žiadali o schôdzku s ministrami financií a spravodlivosti, ako aj premiérom Arsenijom Jaceňukom.
     

"Budeme tu stáť dovtedy, kým nás nevypočujú. Je potrebné zrušiť rozhodnutie, ktoré im dáva právo vysťahovať ľudí bez súdu (pri nesplácaných úveroch na bývanie)," citoval denník Segodňa koordinátorku finančného majdanu Juliju Salovú.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona