BRATISLAVA - Odborníci na históriu pivovarníctva budú zrejme musieť od základu prepísať svoje vedomosti po tom, čo archeológovia v pravekej jaskyni neďaleko izraelského mesta Haifa objavili nález, ktorý označili za najstarší nám známy pivovar na svete.
Posun oproti doterajším historickým poznatkom je pritom obrovský - doteraz sa vedci domnievali, že pivo sa začalo variť približne pred piatimi tisícročiami, najnovší nález v izraelskej jaskyni je však starý až 13-tisíc rokov.
Ďalšia zmena sa týka predpokladaných dôvodov vzniku piva - doteraz sa uvádzalo, že pivo sa začalo v minulosti vyrábať zo zvyškov chleba a vznikalo teda len ako jeho vedľajší produkt. Šéf tímu archeológov, ktorí sa na tomto výskume podieľajú, Li Liu zo Stanford University, však tvrdí, že podľa najnovších zistení nie je možné určiť dokonca ani to, či bol na svete prvý chlieb alebo pivo.
To, čo vedci nazývajú prvým známym pivovarom na svete, je vlastne sústava až 60 centimetrov hlbokých nádob vytesaných do dna jaskyne, v ktorých sa ukladali, spracovávali a potom varili rôzne druhy rastlín vrátane ľanu či strukovín. Praveké pivo sa podľa vedcov svojou konzistenciou podobalo skôr na kašu ako tekutinu a obsahovalo menej alkoholu ako to dnešné.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies