V dunajskostredskom chove potvrdili vtáčiu chrípku!

NETKY.SK • 23 November 2021, 18:05 • 2 min
V dunajskostredskom chove potvrdili vtáčiu chrípku!

BRATISLAVA - Chovateľ prišiel o všetku hydinu. Veterinárna správa predpokladá, že nosnice a kohúty sa nakazili od voľne žijúceho vtáctva.

slovakia

left justify in out

Vtáčia chrípka sa potvrdila v súkromnom chove v Dunajskej Strede. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

 

"Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku (aviárnu influenzu) vo Zvolene oznámilo 19. novembra 2021 pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku H5N1 v SR v chove hydiny. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny u drobnochovateľa nosníc kury domácej v Dunajskej Strede," spresnili veterinári.

 

V chove, kde bolo chovaných 11 nosníc a 3 kohúty, bol podľa ŠVPS pozorovaný náhly zvýšený úhyn troch nosníc a jedného kohúta. Následne v krátkom časovom období uhynula aj ostatná hydina v chove bez pozorovaných klinických príznakov.

 

Predbežným šetrením sa podľa veterinárnej správy predpokladá nakazenie chovu voľne žijúcim vtáctvom, pretože hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia.

 

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Dunajskej Strede nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šíreniu nákazy v ochrannom pásme s polomerom 3 kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom 10 kilometrov okolo ohniska.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies