V chorvátskych parlamentných voľbách zvíťazila podľa očakávania opozícia

NETKY.SK • 6 December 2011, 05:01 • 2 min
V chorvátskych parlamentných voľbách zvíťazila podľa očakávania opozícia

V chorvátskych parlamentných voľbách zvíťazila podľa očakávania opozícia

slovakia

left justify in out

img

Opozičná koalícia pod vedením Sociálnodemokratickej strany Chorvátska (SDP) na čele so Zoranom Milanovičom zvíťazila v dnešných chorvátskych parlamentných voľbách. Vládnucim konzervatívcom, sužovaným škandálmi, uštedrila ich druhú porážku za uplynulé dve desaťročia.
Chorvátska štátna televízia HRT zverejnila po ukončení hlasovania odhady volebných výsledkov, podľa ktorých stredoľavý opozičný blok Kukuriku získal 44,5 percenta odovzdaných hlasov, čo je prakticky dvojnásobok hlasov odovzdaných konzervatívnemu Chorvátskemu demokratickému združeniu (HDZ) premiérky Jadranky Kosorovej.
HDZ vládne v Chorvátsku s výnimkou štyroch rokov od získania nezávislosti v roku 1991 a vo voľbách zaplatilo za sériu korupčných škandálov, ktoré viedli k procesu s bývalým vodcom strany a premiérom Ivom Sanaderom. HDZ sa tiež nepodarilo reformovať ekonomiku, čo priviedlo Chorvátsko na pokraj vážnej finančnej krízy.
Jadranka Kosorová by mala 9. decembra podpísať významnú zmluvu o pristúpení Chorvátska k Európskej únii, ale krajinu už zrejme povedie vodca SDP Zoran Milanovič, keď sa v júli 2013 stane 28. členskou krajinou EÚ.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies