V Česku sa valí voda: Silné búrky priniesli masívne záplavy. Blesk zasiahol ľudí + VIDEÁ

NETKY.SK • 4 Jún 2024, 08:30 • 3 min
V Česku sa valí voda: Silné búrky priniesli masívne záplavy. Blesk zasiahol ľudí + VIDEÁ

Víkendové búrky a prívalové dažde spôsobili vzostup hladín riek a lokálne záplavy na juhozápade Čiech. Hasiči zasahovali na stovkách výjazdov. Dažde zaplavili aj železničné trate a na niektorých miestach úplne zastavili vlakovú dopravu.

slovakia

left justify in out

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred búrkami, ktoré môžu spôsobiť ďalšie záplavy.
 
Už len počas víkendu podľa meteorológov napršalo od 15 až do 60 milimetrov zrážok. Keďže pôda bola na niektorých miestach už výrazne nasýtená z predchádzajúcich dažďov, nedokázala ďalšiu vodu absorbovať. Tá po nej len stiekla a zaplavovala okolité územie. Na treťom, teda najvyššom, povodňovom stupni zostáva rieka Radbuza v Staňkove v Plzenskom kraji.
 
Hovorí sa aj o prvom povodňovom stupni na rieke Vltava v Prahe. Podľa stanice ČT24 sa preto zatvárajú protipovodňové vráta na Čertovke a aj časti náplaviek.
 
Podľa servera Novinky.cz hasiči zasahovali pri takmer 800 rôznych udalostiach. Dažde zaplavili trať medzi Plzňou a Starým Plzencom, vlaky nejazdili ani medzi Lovosicami a Litoměřicami, voda zaplavila koľaje aj na ďalších miestach.
 
V Liberci zranil blesk počas búrky skupinu ľudí, ktorí sa zhromaždili pod stromom. Niektorých z nich bolo potrebné resuscitovať.
 
V obci Štěnovice hasiči zachránili imobilného seniora, ktorý zostal uväznený v prízemí domu, ktorý postupne zaplavovala voda. Nikto sa pre silný prúd k nemu nemohol dostať. Hasiči ho dostali von cez okno.
 
Výstraha pred búrkami stále platí. Dážď by sa mal podľa meteorológov vyskytnúť na väčšine územia. "Vzhľadom na to, že postup búrok bude len veľmi pomalý, môže v nich na niektorých miestach napršať aj veľké množstvo zrážok, ktoré by potom mohli spôsobiť lokálne záplavy," varoval ČHMÚ.
 
Výstraha sa týka väčšiny územia ČR s výnimkou severozápadnej oblasti Čiech.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: ČHMÚ/ČT24/Noviny.cz, Foto: facebook.com/HZS Plzeňského kraje
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies