V Bratislave otvorili veľtrh Elektro Expo

NETKY.SK • 29 September 2010, 11:53 • 2 min
V Bratislave otvorili veľtrh Elektro Expo

V Bratislave otvorili veľtrh Elektro Expo

slovakia

left justify in out

img

V Bratislave dnes otvorili tretí ročník medzinárodného veľtrhu elektroniky, elektrotechniky a energetiky Elektro Expo. Takmer stovka vystavovateľov na ploche 5000 štvorcových metrov (m2) prezentuje predovšetkým energetické zariadenia a technológie, nízkoenergetické LED osvetlenie priemyselných objektov a fotovoltiku integrovanú do budov. Svoju najnovšiu ponuku činnosti v tejto oblasti prišli návštevníkom ukázať firmy z Česka, Nemecka, Poľska, Rakúska, Švajčiarska, Talianska a Slovenska. Hoci svetová hospodárska kríza ešte neodznela, oslovení vystavovatelia pre TASR potvrdili, že práve "vďaka" kríze podniky aj domácnosti v snahe znižovať náklady na energie vo väčšej miere ako v minulosti požadujú poradenstvo, služby a produkty firiem z brandže energetiky a príbuzných odvetví.
Spoločnosť Incheba, ktorá je organizátorom veľtrhu, za dominantnú tému trojdňového podujatia Elektro Expo zvolila svetelnú techniku. Do pozornosti návštevníkov niektorí vystavovatelia dávajú najmodernejší zdroj svetla súčasnosti - osvetlenie LED (Light Emitting Diode). Míľovými krokmi zdokonaľujú uvedený produkt svetoví lídri v tomto segmente - firmy Philips, Osram a General Electrics. "K absolútnej svetovej špičke vo výrobe čipov a LED modulov patrí americká spoločnosť Cree. Tá vo februári tohto roka v laboratóriách vyskúšala LED-čip s merným svetelným výkonom 208 lm/W, pričom dnes na trhu je tento produkt s parametrom 95 lm/W (lumenov z wattu) a považuje sa za špičkový," upozornil v rozhovore pre TASR konateľ firmy Ami z Nových Zámkov Milan Hrdlík. Trendom svetelnej techniky je podľa neho "LED, svetlo vydávajúce diódy". Podotkol, že tento nový druh svetelných zdrojov otvára úplne nové obzory vo svetelnej technike. Žiarovková éra skončila a trvala vyše 100 rokov, v medzivojnovom období boli na vzostupe žiarivky a v 60. a 70. rokoch minulého storočia sa v európskom priestore rýchlo rozbehli výbojky. "Žiarovky končia, lineárne žiarivky dosiahli svoj vrchol a očakáva sa, že kompaktné žiarivky budú ešte na scéne ako významný zdroj svetla niekoľko rokov. Teraz sme svedkami historického obdobia, lebo sa objavili LED-ky."
Medzi vystavovateľmi je aj pražská firma ProfitEnergy, ktorá v roku 2009 otvorila svoju kanceláriu v Holíči. Jej obchodný riaditeľ Lukáš Jelínek pre TASR povedal, že táto firma môže zákazníkovi naprojektovať, inštalovať a dodať fotovoltickú elektráreň na kľúč ako stavebnicu, ale v ponuke má aj nízkoenergetické LED osvetlenie napr. pre zastávky MHD, parkoviská alebo do rodinných domov, pričom majiteľovi domu dokážu zabezpečiť až 80 % úspor elektrickej energie.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona