V Arabskom mori bola zadržaná loď s iránskymi raketami

NETKY.SK • 5 December 2019, 08:02 • 2 min
V Arabskom mori bola zadržaná loď s iránskymi raketami

WASHINGTON - Spojené štáty vo včerajších hodinách oznámili, že v Arabskom mori zadržali loď s nákladom zbraní. Súčasťou vybavenia boli aj rakety iránskeho pôvodu.

slovakia

left justify in out

Miesto zadržania, ku ktorému došlo minulý mesiac, by mohlo naznačovať, že plavidlo smerovalo do Jemenu.

 

"Z prvotného vyšetrovania vyplýva, že tieto moderné raketové komponenty sú iránskeho pôvodu," povedal Sean Robertson, hovorca ministerstva obrany.

 

img

 

Podľa neho bola loď považovaná za "plavidlo bez štátnej vlajky" a prvá prehliadka bola vykonaná v súlade s medzinárodným právom.

 

Napätie medzi USA a jeho spojencami na jednej strane a Iránom na strane druhej sa v tomto roku zvyšovalo, najmä vo vodách v okolí Blízkeho východu. Na Irán sú uvalené prísne americké sankcie.

USA rozmiestnili v regióne ďalších vojakov a bojovú techniku. Po tohtoročnom zostrelení dronov sa zvýšili obavy, že obe strany by mohli vstúpiť do vojny.

 

img

 

Teherán podporuje húsijských povstalcov v Jemene, ktorí bojujú proti Saudskej Arábii - iránskemu regionálnemu rivalovi. Saudská Arábia začala s cezhraničnými vojenskými akciami v Jemene v roku 2015. Táto vojna doslova provokuje americký Kongres, ale Rijád sa stále teší podpore prezidenta Donalda Trumpa.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies