Už zajtra si pripomíname Svetový deň rozhlasu

NETKY.SK • 12 Február 2019, 19:38 • 2 min
Už zajtra si pripomíname Svetový deň rozhlasu

NEW YORK - Rozhlas je mohutné masmédium. Dokonca aj v súčasnosti, v ére digitálnych komunikačných prostriedkov, sa dostáva k oveľa širšej verejnosti ako ostatné médiá. Šíri informácie zásadného charakteru a predkladá závažné otázky, zdôraznil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v posolstve k tohtoročnému Svetovému dňu rozhlasu. Ten pripadá na 13. februára (stredu) a jeho mottom je "Dialóg, tolerancia a mier".

slovakia

left justify in out

Cieľom Svetového dňa rozhlasu je upozorniť verejnosť i ďalšie médiá na jeho význam. K ďalším cieľom tohto dňa patrí zlepšenie medzinárodnej spolupráce medzi rozhlasmi a povzbudenie všetkých, ktorí môžu prispieť k ľahšiemu prístupu k rozhlasu i vytváraniu staníc, aby tak konali. Popri tom má 13. február upriamiť pozornosť verejnosti na jedinečné hodnoty rozhlasu, ktorý je schopný poskytnúť služby širokému okruhu ľudí.

 

Rozhlas je osobné a interaktívne masmédium, umožňujúce poslucháčom vyjadriť svoj názor, znepokojenie či krivdy. "Rozhlas prispieva k vytváraniu spoločenstiev," upozornil generálny tajomník OSN.

 

 

img

 

Generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulayová vo svojom posolstve zdôraznila, "že rozhlas má jedinečný rozsiahly potenciál na to, aby budoval harmonickejšiu spoločnosť. V súčasnosti majú rozhlasové stanice pri stimulovaní verejnej diskusie, posilňovaní občianskej angažovanosti a pri zavedení vzájomného porozumenie."

 

Rozhlas otvára nové diskusie a šíri novátorské myšlienky do rodín, dedín, univerzít, nemocníc a na pracoviská. Komunikácia na rozhlasových vlnách sa v súčasnosti môže stať liekom na negativizmus, ktorý, ako sa zdá, na sieti dominuje. Preto sa UNESCO usiluje všade na svete zvýšiť rozmanitosť a pluralitu rozhlasových staníc. "Rozhlas zostáva masmédiom, ktoré má najvyššiu schopnosť reagovania a participácie, ktoré sa adaptuje na zmeny v 21. storočí a ponúka nové prostriedky na interakciu, na účasť na dôležitých diskusiách, najmä pre najmenej majetných ľudí," dodala.

 

 

UNESCO už pravidelne vyzýva rozhlasové stanice, aby sa k nemu pripojili a spoločne oslávili Svetový deň rozhlasu. Prvýkrát sme si tento výnimočný deň pripomenuli v roku 2012. Vyhlásili ho delegáti na 36. zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO 3. novembra 2011. Dátum 13. február zvolili v spojitosti so založením Rozhlasu OSN v roku 1946. Návrh na vyhlásenie Svetového dňa rozhlasu predložila delegácia Španielskeho kráľovstva.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies