ÚVO skontroluje tender na overenie mýta palivovými kartami

NETKY.SK • 10 December 2014, 13:18 • 2 min
ÚVO skontroluje tender na overenie mýta palivovými kartami

BRATISLAVA - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) potvrdil, že vykoná kontrolu postupu zadávania zákazky Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) v už uzavretej užšej súťaži na zabezpečenie platieb za služby elektronického výberu mýta palivovými kartami.

slovakia

left justify in out

O kontrole rozhodla predsedníčka úradu Zita Táborská po tom, čo o ňu požiadal generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš na základe iniciatívy ministra dopravy Jána Počiatka.

 

"Predmetom kontroly budú všetky úkony verejného obstarávateľa uskutočnené v samotnom procese verejného obstarávania, teda od jeho vyhlásenia vo Vestníku verejného obstarávania až po posledný úkon, ktorým bolo uzavretie zmluvy," potvrdil pre agentúru SITA hovorca ÚVO Ján Mažgút. Súčasťou kontroly bude aj uzavretie dodatku k zmluve s úspešným uchádzačom, firmou Paywell, a.s. Kontrola začala doručením oznámenia o jej začatí. Úrad má podľa zákona deväťdesiat dní od začatia kontroly na vypracovanie výsledku. 

 

Úrad v rámci dohľadu nad dodržiavaním povinností verejného obstarávateľa vykonáva kontrolu postupu zadávania zákaziek. "Skúma zákonnosť jeho úkonov s cieľom zaistiť transparentnosť zadávania zákaziek a dodržiavanie zásad rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie záujemcov alebo uchádzačov pri dodržaní princípu hospodárnosti a efektívnosti," uviedol Mažgút. Kontrolou sa zisťuje súlad postupu obstarávateľa s ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní. 

 

Opozícia predtým kritizovala zákazku ako predraženú a neefektívnu. Súťaž bola podľa nej účelovo nastavená a upozornila aj na to, že na konci vlastníckeho reťazca za firmou Paywell je cyperská schránková firma. Parlament začne v piatok ráno rokovať o návrhu opozície na odvolanie ministra dopravy Jána Počiatka pre sporný tender diaľničiarov. Pod návrh na zvolanie schôdze sa podpísalo 46 opozičných poslancov. 

 

Minister dopravy viackrát vyhlásil, že súťaž bola štandardná a nikto v nej nepodal žiadne námietky. Cenu podľa neho vygenerovala súťaž a je nižšia ako doteraz. Tender na zabezpečenie platieb mýta palivovými kartami bol jednou z podmienok Európskej komisie na zastavenie konania voči SR. Túto službu od roku 2010 poskytovala bez súťaže za odplatu 7 % firma Fleetpay, a.s., ktorá v súťaži poskytla Paywellu referencie na palivové karty. 

 

Generálna prokuratúra SR (GP) nedávno dostala podnet na začatie trestného stíhania v spojitosti so sporným tendrom. "Prokurátor Trestného odboru Generálnej prokuratúry SR preskúmal podnet a z dôvodu vecnej a miestnej príslušnosti ho postúpil na ďalšie konanie príslušnému prokurátorovi Krajskej prokuratúry Bratislava," informovala agentúru SITA hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Nekonkretizovala, kto podnet podal. 

 

Počiatek v spojitosti s tendrom zároveň oslovil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) a Európsku komisiu, aby zaujali stanovisko. NKÚ v minulý piatok oznámil, že priebeh tendra nebude kontrolovať z kapacitných a kompetenčných dôvodov. Úrad kontroluje dej, nie proces verejného obstarávania, na čo má právomoci ÚVO a pri plánovaní kontrolnej činnosti sa riadi zákonom a mimoriadne kontroly vykonáva len na základe uznesenia NR SR. Zastúpenie Európskej komisie v SR sa k prípadu zatiaľ nevyjadrilo. 

 

Paywell, a.s. v súťaži pôvodne navrhol odplatu, resp. províziu na úrovni 6,75 % z objemu platieb mýta palivovými kartami. V dodatku k zmluve s NDS z 10. novembra sa podiel odplaty znížil na 6,15 %, vrátane dane z pridanej hodnoty. Firma Kedros, a. s. navrhla províziu 6,92 % a ďalšie dve firmy boli vylúčené pre nesplnenie podmienok. Celková konečná hodnota zákazky na osem rokov do 31. decembra 2022, ktorá môže byť predĺžená o päť rokov, podľa diaľničiarov nepresiahne pôvodnú predpokladanú cenu 135,5 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, vrátane štyroch opcií. 

 

Paywell vznikol vlani 30. októbra, necelý mesiac po vyhlásení súťaže a deň pred termínom podávania prihlášok. Na konci vlastníckeho reťazca firiem Paywell, Cromwell, a. s. a SVK Distribution, a. s., ktoré sídlia na rovnakej adrese v Bratislave, je firma EVOCK Limited so sídlom v Nikózii na Cypre. Je zaregistrovaná na tej istej adrese ako viaceré ďalšie firmy, ktoré patria, resp. majú blízko k finančnej skupine J&T. Majiteľ Cromwellu Petr Sucharda sa priznal k vlastníctvu cyperskej firmy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies