Útočník, ktorý zastrelil 3 ženy vo fínskom meste Imatre, mal záznamy v registri trestov

NETKY.SK • 4 December 2016, 17:04 • 2 min
Útočník, ktorý zastrelil 3 ženy vo fínskom meste Imatre, mal záznamy v registri trestov

HELSINKI - Ozbrojený 23-ročný muž zastrelil v sobotu neskoro večer v malom meste Imatra na juhovýchode Fínska tri ženy - starostku Tiinu Wilénovú-Jäppinenovú a dve miestne novinárky. K streľbe do náhodne vybraných obetí došlo vo štvrti známej nočným životom. Informovala o tom dnes polícia. Podozrivého muža zadržala pre podozrenie z vrážd.

slovakia

left justify in out

Tri ženy boli zastrelené na pešej zóne niekoľko metrov od reštaurácie Vuoksenvahti, krátko pred príchodom auta s policajnou hliadkou na miesto činu okolo sobotňajšej polnoci. Informovala o tom policajná hovorkyňa Heli Jämsénová-Turkkiová. Dve ženy boli vo veku tesne po päťdesiatke a jedna bola tridsiatnička.


Polícia zadržala 23-ročného miestneho muža, ktorý pri zatýkaní nekládol odpor. Na svoje obete vypálil z loveckej pušky štyri až päť nábojov a zasiahol ich do hlavy a tela.


Wilénová-Jäppinenová bola členkou sociálnych demokratov. ďalšie dve obete, miestne novinárky, neboli identifikované.


Saku Tielinen, ktorý vedie vyšetrovanie, uviedol médiám, že podozrivý má záznamy v trestnom registri, vrátane násilných incidentov a krádeže. Vyšetrovateľ však odmietol zverejniť totožnosť muža či ďalšie podrobnosti. Dodal, že podozrivý toho veľa po zatknutí nepovedal.


Je ešte známe, že puška bola registrovaná, ale nevlastnil ju podozrivý strelec.


Zatknutý mladík nemal v krvi stopy alkoholu, ale treba urobiť aj testy na ostatné omamné látky.


Motív zločinu zatiaľ úrady nepoznajú. "Nie sú žiadne náznaky, že išlo o politický motív. Zdá sa, že strelec a obete sa navzájom nepoznali. Všetko naznačuje, že obete si vybral náhodne," spresnil Tielinen.


Vyšetrovatelia mali v pláne ešte dnes zadržaného oficiálne vypočúvať. Podozrivý prišiel pred reštauráciu na svojom aute a do troch žien začal strieľať, keď vyšli z reštaurácie. Potom v aute, zaparkovanom na pešej zóne, čakal na príchod policajtov - išiel s nimi mlčky a pokojne.


Imatra, ktorá má 28.000 obyvateľov, sa nachádza neďaleko hraníc s Ruskom, približne 230 kilometrov východne od fínskeho hlavného mesta Helsinki.


Predstavitelia Imatry sa rozhodli otvoriť krízové centrum. Streľba sa totiž odohrala priamo v strede mesta neďaleko reštaurácií a nočných klubov. Centrum bolo v čase streľby plné ľudí a v takom malom meste je to obrovský incident a veľa ľudí je šokovaných, informovali predstavitelia.


Šok a sústrasť vyjadrili premiér Juha Sipilä a ďalší členovia vlády. Na dnešný večer bola naplánovaná aj omša v kostole.


Fínsko, krajina s 5,4 milióna obyvateľov, má silné poľovnícke tradície a je tam 650.000 oficiálne registrovaných držiteľov strelných zbraní, ale zločiny spáchané takýmito zbraňami sú neobvyklé. Po dvoch krvavých streľbách v školách začiatkom tohto desaťročia však krajina sprísnila zákony týkajúce sa zbraní.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies