USA vyzvali na posilnenie spolupráce s Čínou v oblasti umelej inteligencie

NETKY.SK • 5 November 2024, 09:05 • 2 min
USA vyzvali na posilnenie spolupráce s Čínou v oblasti umelej inteligencie

PEKING - V súvislosti s rastúcou konkurenciou v oblasti vývoja umelej inteligencie (AI) odborníci, ktorí sa zúčastnili na Pekinskom fóre 2024, zdôraznili potrebu posilniť spoluprácu medzi Čínou a Spojenými štátmi v oblasti AI.

slovakia

left justify in out

Čína a Spojené štáty patria medzi popredných vývojárov v oblasti umelej inteligencie, pričom ich špičkové laboratóriá umelej inteligencie a rozsiahle jazykové modely prekonávajú ostatných svetových partnerov, povedal Graham Webster, výskumný pracovník Stanfordskej univerzity, keď sa zúčastnil na panelovom zasadnutí fóra.

Webster povedal, že úplné oddelenie oboch strán by bolo zlým výsledkom. "Došlo by k veľkej strate efektívnosti a inovácií," povedal. Povedal, že obe strany by mali udržiavať dialóg medzi vládami o rizikách a bezpečnosti umelej inteligencie a spolupracovať s rôznorodou globálnou komunitou vrátane vedcov a rôznych kultúrnych perspektív.

Okrem toho uviedol, že popredné krajiny ako Čína a Spojené štáty musia šíriť výhody, ktoré prinášajú technológie umelej inteligencie, napríklad v oblasti medicíny.

Karman Lucero, výskumný pracovník Paul Tsai China Center na Yale University, zdôraznil rastúci záujem vedcov na celom svete o pokrok Číny vo vývoji umelej inteligencie.

Lucero zdôraznil, že z čínskych skúseností sa možno poučiť, pretože Čína má v oblasti umelej inteligencie dynamický a rôznorodý ekosystém. Lucero uviedol, že najlepším scenárom na posilnenie vzájomného porozumenia a zabránenie problémom medzi oboma stranami je dialóg - nielen vládne diskusie, ale aj dialóg medzi dvoma stranami a medziľudské výmeny.

ilustračné foto
ilustračné foto
Zdroj: Asia-Pacific Leadership Network

Spojené štáty sa v posledných rokoch snažia potlačiť Čínu zavedením viacerých opatrení na obmedzenie spolupráce s Čínou v oblasti umelej inteligencie. V máji tohto roku sa v Ženeve uskutočnilo prvé stretnutie Číny a Spojených štátov v rámci medzivládneho dialógu o umelej inteligencii s cieľom vymeniť si názory na technologické riziká umelej inteligencie, globálne riadenie a ďalšie otázky, ktoré sú predmetom ich záujmu.

Neskôr v júni sa v Pekingu uskutočnil druhý čínsko-americký dialóg Track 1.5, počas ktorého účastníci z oboch krajín dospeli k dohode o ďalšom prehĺbení spolupráce v oblasti umelej inteligencie.

Lei Shaohua, docent zo Školy medzinárodných štúdií na Pekinskej univerzite, vyzval k úsiliu zabrániť tomu, aby technológie spôsobili hospodársku fragmentáciu. Povedal, že "zdola nahor" spôsob výmeny a spolupráce medzi čínskymi a americkými univerzitami, think-tankami, vládnymi výskumnými inštitúciami a spoločnosťami zaoberajúcimi sa umelou inteligenciou sa stane "balastom".

Na Pekinskej univerzite sa konalo panelové zasadnutie na tému "Digitalizácia a intelektuáli: Súčasťou tohtoročného Pekinského fóra je aj konferencia s názvom "Konvergencia viacerých disciplín v ére umelej inteligencie". Na trojdňovom akademickom fóre, ktoré sa končí v nedeľu, sa zúčastňuje viac ako 500 odborníkov a vedcov z viac ako 30 krajín a regiónov.


Zdroj: Xinhua, Foto: East Asia Forum / Reuters / Florence Lo

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies