USA potvrdili, že najbližší spolupracovník šéfa IS je mŕtvy

NETKY.SK • 28 Október 2019, 06:52 • 2 min
USA potvrdili, že najbližší spolupracovník šéfa IS je mŕtvy

AJN AL-BAJDÁ - Hovorca extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Hasan al-Muhádžir zahynul vo včerajších hodinách pri vojenskom zásahu v severnej Sýrii. Oznámil to tamojší popredný kurdský predstaviteľ necelý deň po oznámení smrti vodcu IS abú Bakara Baghdádího,

slovakia

left justify in out

Predstaviteľ Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF), ktorý si neželal byť z osobných dôvodov menovaný, informoval o zabití al-Muhádžira po tom, ako veliteľ SDF Mazlúm Abdi uviedol, že hovorca IS bol "terčom" novej operácie.

 

 

"Al-Muhádžir, pravá ruka Baghdádího a hovorca IS, bol terčom v dedine Ajn al-Bajdá neďaleko Džarábulusu pri koordinovanej operácii spravodajských zložiek SDF a armády USA," napísal Abdi na sociálbej sieti.

 

Spravodajca AFP z dediny Ajn al-Bajdá, ktorú kontrolujú Tureckom podporovaní sýrski povstalci, informoval, že tam letecký úder zasiahol dve vozidlá, pričom na mieste videl tri telá.

 

 

Monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) potvrdila smrť al-Muhádžira s tým, že bol jedným z piatich členov IS, ktorých zabili pri Spojenými štátmi vedenej operácii s podporou SDF. Hovorca SDF Mustefa Bali neskôr napísal nasledujúce stanovisko: "Domnievame sa, že hovorca IS al-Muhádžir bol v Džarábuluse, aby pomohol vstupu Baghdádího do oblasti (operácie) Štít Eufratu." Mal tým na mysli zónu v severnej Sýrii ovládanú tamojšími spojencami Turecka.

 

img

 

"Dve Spojenými štátmi vedené operácie účinne zneškodnili popredných lídrov IS, ktorí sa ukrývali na severozápade Sýrie", dodal Bali s tým, že "v tej istej oblasti sa naďalej ukrývajú ďalší".

 

Prezident USA Donald Trump dnes v noci SELČ času potvrdil, že americkým silám sa podarilo zlikvidovať vodcu IS Baghdádího, a to pri nočnej operácii na severozápade Sýrie. Trump uviedol, že americké jednotky pri tejto operácii zabili "veľký počet" militantov IS. Samotný vodca radikálnej teroristickej organizácie sa podľa neho odpálil za pomoci samovražednej vesty v tuneli počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti. Operácia, pri ktorej zabili Baghdádího, sa odohrala pri malej dedine Báríšá viac než 100 kilometrov západne od Ajn al-Bajdá.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies