V pondelok sa v hlavnom meste Saudskej Arábie, Rijáde, skončilo 12-hodinové kolo rokovaní medzi predstaviteľmi USA a Ruska, ktoré sa zameriavalo na možné dosiahnutie čiastočnej dohody o prímerí na Ukrajine. Rokovania nasledovali po nedeľných diskusiách amerických a ukrajinských predstaviteľov, ktorí riešili ochranu civilnej a energetickej infraštruktúry.
Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa sú USA blízko uzavretia dohody o zdieľaní príjmov z ukrajinských vzácnych nerastov, ktorá by mohla zahŕňať aj
možnosť amerických firiem vlastniť ukrajinské elektrárne. Tento krok by mohol
mať zásadný vplyv na energetickú bezpečnosť Ukrajiny i geopolitické vzťahy v
regióne.
Zameranie rokovaní: Čiastočné prímerie a bezpečnosť Čierneho mora
Hlavnou témou pondelňajších rozhovorov medzi USA a Ruskom bola bezpečnosť lodnej dopravy v Čiernom mori a potenciálna dohoda o prímerí, ktorá by mohla
zmierniť trojročný konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Ukrajinský minister
obrany Rustem Umerov označil predchádzajúce rokovania so zástupcami USA za
"produktívne" a vyzdvihol potrebu ochrany ukrajinských prístavných
miest Odesa, Cherson a Mykolajiv.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov potvrdil, že témou diskusií bola aj možnosť obnovenia iniciatívy Čiernomorskej obilnej dohody z roku 2022. Rusko z tejto
dohody odstúpilo v roku 2023, pretože Západ neodstránil sankcie na ruské
poľnohospodárske výrobky a hnojivá, ako sa pôvodne dohodlo.
Realistické očakávania alebo len diplomatická hra?
Hoci sa rokovania pretiahli na 12 hodín, analytici nepredpokladajú prelom. Podľa Oleksiya Melnyka z ukrajinského think-tanku povedal, že ruská strana si kladie ďalšie a ďalšie požiadavky.
"Neexistuje žiadna dôvera medzi oboma stranami a čisto bilaterálne
rokovania medzi Kyjevom a Moskvou sú nemožné," povedal.
Napriek počiatočným pozitívnym signálom sa európske mocnosti naďalej skepticky pozerajú na ochotu Vladimira Putina urobiť úpravy vo svojich "maximalistických požiadavkách". Putin opakovane zdôraznil, že je ochotný rokovať o mieri, ale len v prípade, ak Ukrajina oficiálne upustí od svojich ambícií vstúpiť do NATO a stiahne svoje vojenské jednotky zo štyroch oblastí, ktoré Rusko obsadilo.
Pokračujúce boje a kybernetické útoky
Zatiaľ čo sa diplomati snažili nájsť spoločnú reč, situácia na bojisku sa nezlepšila. Rusko podniklo tretí letecký útok na Kyjev po sebe, pričom jedna osoba bola zranená a niekoľko domov v okolí hlavného mesta bolo poškodených. Na severe krajiny ruský raketový útok na Sumu spôsobil zranenia takmer 90 ľudí, vrátane 17 detí.
Okrem fyzických útokov bol v pondelok napadnutý aj ukrajinský železničný rezervačný systém kybernetickým útokom, ktorý Kyjev pripisuje ruským hakerom. Rusko naopak tvrdí, že v priebehu 24 hodín zostrelilo 227 ukrajinských dronov a čelí požiarnym útokom na svoje ropné zariadenia.
Bude Trumpov minerálny obchod realitou?
Jednou z najviac diskutovaných tém je potenciálna dohoda o vzácnych nerastoch medzi USA a Ukrajinou. Trumpov záujem o zabezpečenie strategických surovín pre americký priemysel môže mať obrovský dopad na budúci ekonomický a politický vývoj Ukrajiny. Ak by sa dohoda uskutočnila, mohla by Ukrajine pomôcť získať kľúčové investície a zlepšiť jej ekonomickú stabilitu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies