Uruguaj ako prvý na svete zlegalizoval marihuanu!

NETKY.SK • 11 December 2013, 06:24 • 2 min
Uruguaj ako prvý na svete zlegalizoval marihuanu!

MONTEVIDEO – Uruguaj sa stal prvou krajinou na svete, ktorá zlegalizovala pestovanie, predaj a konzumáciu marihuany. Po takmer 12-hodinovej debate dali senátori vládou podporovanému návrhu historickú zelenú.

slovakia

left justify in out

Zákon, ktorý umožní Uruguajcom starším ako 18 rokov kúpiť si do 40 gramov drogy za mesiac, prešiel v pomere hlasov 16 ku 13. Podľa senátora Roberta Condeho ide o neodvrátiteľnú odpoveď na realitu, keďže "vojna" proti drogám zlyhala. Zákon teraz musí podpísať ľavicový prezident José Mujica, do platnosti by nemal vstúpiť skôr ako v apríli.

Dolná komora uruguajského parlamentu schválila kontroverzný návrh zákona už v júli. Návrh bol predstavený v júni 2012 v rámci série oparení na boj proti rastúcej kriminalite. "Opatrenie nemá podporiť konzumáciu. Tá už existuje,“ skonštatoval vtedy poslanec Sebastian Sabini, ktorý legalizáciu pomohol navrhnúť. 

Podporovatelia legalizácie poukazujú na to, že drogový biznis financuje organizovanú kriminalitu a jeho regulácia štátom by drogové kartely obrala o ich zisky a oslabila ich tak. Argumentujú tiež, že užívanie marihuany sa za posledných desať rokov v juhoamerickej krajine s 3,4 miliónmi obyvateľmi zdvojnásobilo. Odporcovia legalizácie naopak upozorňujú na účinky drogy na zdravie a projekt označujú za „hru s ohňom“.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies