Stavebný úrad: Dotácie na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie získa 52 obcí a miest

NETKY.SK • 7 Jún 2024, 12:17 • 2 min
Stavebný úrad: Dotácie na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie získa 52 obcí a miest

BRATISLAVA - V máji zasadala komisia, ktorá rozhodovala o poskytnutí dotácií na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie (UPD) pre obce a mestá pre rok 2024. Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (UUPV SR) bolo doručených spolu 95 žiadostí. Po prvýkrát bolo možné žiadať o dotácie elektronicky prostredníctvom Portálu pre územné plánovanie a prvé obce už využili jeho výhody. Komisia rozhodla o poskytnutí dotácií 52 žiadateľom v celkovej sume 610-tisíc eur.

slovakia

left justify in out

V rámci programu podpory územného rozvoja obcí a miest poskytuje každoročne náš úrad obciam a mestám dotácie na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie obcí podľa zákona č. 226/2011 Z. z. Aj v tomto roku UUPV SR začiatkom apríla vyhlásil výzvu o poskytnutie dotácií tohto druhu, na ktorú zareagovalo spolu 95 miest a obcí Slovenska.

Významnou zmenou novej právnej úpravy v oblasti územného plánovania je povinnosť pre všetky obce a mestá obstarať a spracovať územnoplánovaciu dokumentáciu do roku 2032.„Nová zákonná povinnosť predpokladá zvýšenie dopadu na verejné financie – rozpočty obcí, ktoré budú tieto náklady uhrádzať z vlastných rozpočtov,“ vysvetľuje podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Milota Sidorová.

„Reflektujúc na tieto skutočnosti sme v tomto roku pristúpili k zmene hodnotiacich kritérií, kde sme pri udeľovaní dotácií prihliadali na obce, ktoré sa podujali a zaviazali do troch rokov spracovať nový územný plán, prípadne sa odvážili pristúpiť k spracovaniu záväznej časti v zmysle novej metodiky, k tzv. digitalizácii územnoplánovacej dokumentácie,“ dodáva Sidorová. Preto v rámci tohtoročnej výzvy bolo možné požiadať o dotáciu výlučne na nový návrh územného plánu obce a nový návrh územného plánu zóny, či na digitalizáciu už schváleného územného plánu obce, ktorý bol schválený od apríla 2022 podľa doterajších predpisov.

V polovici mája zasadala komisia, ktorá prijaté žiadosti hodnotila z hľadiska splnenia podmienok na poskytnutie dotácií a vyhodnotila žiadosti podľa stanovených hodnotiacich kritérií. Následne zostavila poradie všetkých žiadostí podľa počtu získaných bodov a odporučila a schválila výšku dotácií pre úspešných žiadateľov.

Doručených bolo spolu 95 žiadostí v celkovom objeme 1 085 508 eur. Vzhľadom k tomu, že 39 doručených žiadostí nesplnilo podmienky poskytnutia (z dôvodu neúplnosti žiadostí, či účelu, ktorý tohtoročná výzva nepokrývala), ďalej bolo posudzovaných a vyhodnotených 56 žiadostí. Dotácie na UPD budú napokon poskytnuté 52 žiadateľom v celkovom objeme 610-tisíc eur. Komisia hlasovaním rozhodla o variante, v ktorom 3 žiadateľom bola schválená dotácia vo výške 80 % a 48 žiadostí vo výške 70 %.

Až 13 obcí využilo výhody elektronického podania žiadosti Doteraz mohli obce a mestá žiadať o dotácie výhradne listinnou formou. Tento rok bola po prvýkrát možnosť podať žiadosť prostredníctvom e-formuláru cez Portál pre územné plánovanie – www.stavebnyurad.info. Portál v tomto prípade slúžil nielen na podanie žiadostí, ale aj na komunikáciu s jednotlivými orgánmi štátnej správy. O tom, že elektronické podanie žiadosti je rýchlejšie, prehľadnejšie a efektívnejšie, sa presvedčilo až 13 žiadateľov.„Teší nás, že jedno z týchto podaní bolo žiadosťou o digitálnu transformáciu existujúceho územného plánu. Ten sa bude realizovať podľa nových zadefinovaných štandardov v rámci metodiky, ktorá je aktuálne v štádiu schvaľovania,“ dopĺňa podpredsedníčka Milota Sidorová.

Aktuálne úrad realizuje všetky potrebné kroky na to, aby sme aj vzhľadom k platnej legislatíve do budúcna navýšili rozpočet dedikovaný na tento typ dotácií, a tak mohli vyhovieť všetkým žiadostiam, ktoré kritériá splnia. Všetky potrebné informácie k dotáciám na spracovanie UPD, ako aj zoznam podporených obcí s výškou dotácie, či zoznam nepodporených obcí s uvedením dôvodu neposkytnutia dotácie nájdete TU.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, Foto: Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies