Perspektíva rýchleho a spoľahlivého krvného testu na Parkinsonovu chorobu by mohla „zmierniť bremeno neistoty.
Táto štúdia je najnovšou štúdiou zameranou na hľadanie krvných biomarkerov, ktoré by mohli slúžiť ako včasné varovné signály Parkinsonovej choroby.
Nový výskum zistil, že jednoduchý krvný test môže pomôcť identifikovať ľudí v najrannejších štádiách Parkinsonovej choroby, dlho predtým, ako sa u nich začnú prejavovať príznaky.
Štúdia uverejnená v časopise Nature Aging je najnovšou štúdiou, ktorá identifikuje včasné varovné príznaky Parkinsonovej choroby, neurodegeneratívneho ochorenia, ktorým trpí približne 10 miliónov ľudí na celom svete a ktoré vzniká, keď mozog pomaly prestáva produkovať chemickú látku dopamín v oblastiach, ktoré kontrolujú pohyb a rovnováhu.
Na Parkinsonovu chorobu, ktorá spôsobuje tras, stuhnutosť, pomalý pohyb a poruchy kognitívnych funkcií, neexistuje liek.
Väčšina ľudí je diagnostikovaná na základe týchto príznakov, ale v tom čase už viac ako 60 % dopamínových neurónov degraduje - preto vedci hľadajú spôsoby, ako pacientov diagnostikovať skôr.
V rámci novej štúdie izraelskí vedci porovnávali údaje z krvi a mozgového tkaniva pacientov s Parkinsonovou chorobou a pacientov v dobrom zdravotnom stave.
Zamerali sa na malé molekuly RNA známe ako fragmenty transferovej RNA (tRF), ktoré zrejme zohrávajú úlohu pri neurologických problémoch, ako je Parkinsonova choroba.
Objavili sa dva kľúčové biomarkery; jeden, ktorý súvisí s Parkinsonovou chorobou, a druhý s progresiou ochorenia. Podľa zistení by použitie krvného testu na meranie vzdialenosti medzi nimi mohlo slúžiť ako ďalšia včasná diagnostika tohto ochorenia.
„Zameraním sa na tRF sme otvorili nové okno do molekulárnych zmien, ktoré sa vyskytujú v najranejších štádiách ochorenia,“ povedala Hermona Soreqová, jedna z autoriek štúdie a profesorka molekulárnej neurovedy na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.
Je potrebný ďalší výskum
Vedci však uviedli, že na potvrdenie ich výsledkov a pochopenie toho, ako zmeny týchto biomarkerov ovplyvňujú výsledky pacientov, sú potrebné rozsiahlejšie štúdie, ktoré by sledovali rôznorodejšie skupiny pacientov s Parkinsonovou chorobou v priebehu času.
Nie je tiež jasné, či by krvný test dokázal rozlíšiť Parkinsonovu chorobu od iných ochorení s podobnými skorými príznakmi.
„Je potrebné pokračovať v ďalšej práci na testovaní a overovaní tohto možného testu, najmä pochopiť, ako dokáže rozlíšiť iné ochorenia, ktoré majú podobné skoré príznaky ako Parkinsonova choroba,“ povedal David Dexter, riaditeľ výskumu v Parkinson's UK.
„Tento výskum predstavuje nový uhol pohľadu pri hľadaní biologického markera Parkinsonovej choroby,“ dodal Dexter.
Ďalšie zaujímavé biomarkery
Jedna štúdia financovaná EÚ, ktorá bola publikovaná minulý rok, identifikovala osem proteínov v krvi, ktoré by mohli pomôcť identifikovať pacientov s Parkinsonovou chorobou až sedem rokov pred objavením sa hlavných príznakov.
Perspektíva rýchleho a spoľahlivého krvného testu na Parkinsonovu chorobu by mohla „zmierniť bremeno neistoty trpiacich jednotlivcov, pomôcť lekárom pri starostlivosti o týchto pacientov na začiatku procesu ochorenia a otvoriť cesty pre vývoj a testovanie nových liečebných postupov,“ uviedli izraelskí výskumníci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies