Ukrajina sa pokúša o rovnakú očistu ako Slovensko! V krajine schválili zákon proti oligarchom

NETKY.SK • 24 September 2021, 09:26 • 2 min
Ukrajina sa pokúša o rovnakú očistu ako Slovensko! V krajine schválili zákon proti oligarchom

KYJEV - Na Ukrajine majú k dispozícii register oligarchov. Na zoznam zaradia každého, kto spĺňa minimálne tri kritériá.

slovakia

left justify in out

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok privítal schválenie návrhu zákona o oligarchoch na Ukrajine. Vyhlásil, že ide o obrovský úspech, pretože sa končí panovanie "oligarchickej mocenskej vetvy". Podľa jeho názoru na Ukrajine okrem zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci pôsobila aj oligarchická.

 

Očista Ukrajiny

Vysvetlil to tým, že niektorá skupina ľudí si myslí, že sú dôležitejší ako zákonodarcovia, úradníci alebo sudcovia. Oligarchovia si "kupovali politický vplyv" a "využívali politikov pre dosiahnutie svojich záujmov," dodal Zelenskyj.

 

img

 

Prijatím zákona o oligarchoch Ukrajina "získava historickú príležitosť na vybudovanie civilizovaných a čistých vzťahov medzi veľkým biznisom a štátom," konštatoval Zelenskyj. Priznal, že prijatiu zákona predchádzali "tlaky na poslancov, veľa intríg a dokonca aj vydierania".

 

Register oligarchov

Návrh zákona "O prevencii hrozieb pre národnú bezpečnosť spojených s nadmerným vplyvom osôb s významným ekonomickým alebo politickým dosahom vo verejnom živote (oligarchov)" bol ukrajinským parlamentnom definitívne prijatý vo štvrtok, a to v druhom čítaní. Podporilo ho 279 zo 450 poslancov, 54 poslancov bolo proti a 27 sa zdržalo.

 

img

 

Podľa zákona bude na Ukrajine vytvorený tzv. register oligarchov. Na zozname sa ocitnú osoby, ktoré spĺňajú najmenej tri z týchto charakteristík: majú významný vplyv na politický a ekonomický život Ukrajiny; ovplyvňujú médiá; sú koncovými užívateľmi výhod spoločností, ktoré majú na trhu monopolné postavenie; a majú aktíva miliónkrát vyššie ako je životné minimum (okolo 83 miliónov dolárov).

 

Zbohatlíkov odstrihnú od politických strán

Každá osoba, ktorá spĺňa status oligarchu, bude mať zakázané prispievať do rozpočtov politických strán, financovať akékoľvek politické kampane či zhromaždenia a podieľať sa - alebo byť oprávnenou osobou kupujúceho - na privatizácii hodnotou významného majetku. Oligarchovia budú tiež musieť podať vyhlásenie o príjmoch.

 

 

Niektorí analytici sa obávajú, že zákon nebude efektívny. Upozorňujú tiež, že kritériá na identifikáciu oligarchov sú príliš vágne"Nechápem, ako tento (zákon) môže v praxi podkopať schopnosť oligarchov ovplyvňovať vládu," uviedol pre agentúru AFP vedúci Kyjevského centra pre hospodárske stratégieHlib Vyšlinskyj. Dodal, že zákon bol prijatý, aby poslúžil "ako žolík pri vyjednávaní s oligarchami, a nie s cieľom zbaviť sa ich".

 

Debatu rozprúdil pokus o atentát

Hlasovanie o zákone o oligarchoch v parlamente nasledovalo po tom, čo v stredu došlo k pokusu o atentát na poradcu ukrajinského prezidenta Serhija Šefira.

 

Incident sa odohral v stredu pri obci Lisnyky v Kyjevskej oblasti, kde zatiaľ neznámi útočníci začali strieľať po aute so Šefirom. Samotný Zelenskyj označil útok za pokus o zastrašovanie a avizoval, že bude nasledovať tvrdá reakcia.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Ukrajina navrhla USA vytvoriť zónu voľného obchodu, aby získala peniaze na vojnu

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies