Ukrajina chce s Ruskom ďalej rokovať o dlhu

NETKY.SK • 17 December 2015, 13:36 • 2 min
Ukrajina chce s Ruskom ďalej rokovať o dlhu

KYJEV - Ukrajinské ministerstvo financií ostáva zaviazané k rokovaniam o reštrukturalizácii dlhu v hodnote troch miliárd dolárov, ktorý má v držbe Rusko.

slovakia

left justify in out

Moskva reagovala tvrdením, že čaká na ponuku z Kyjeva. "Ukrajina zostáva naďalej zaviazaná k rokovaniam v dobrej vôli o konsenzuálnej reštrukturalizácii..., ktorá nám umožní zachovať súlad s finančnými cieľmi, na ktorých sme sa dohodli s MMF,“ uviedol ukrajinský rezort financií.


Už skôr Medzinárodný menový fond klasifikoval tieto záväzky ako oficiálne. Podľa Ruska to podporuje jeho pozíciu v spore s Ukrajinou. Kyjev tvrdí, že dlh voči Rusku je komerčný a mal by byť súčasťou reštrukturalizačného plánu, na ktorom sa Ukrajina dohodla s inými veriteľmi. Krajina zároveň zopakovala, že záväzky voči Rusku, ktoré sú splatné 20. decembra, neuhradí.


Rusko nepristúpilo na dohodu o reštrukturalizácii dlhu s tým, že tento dlh sa nedá považovať za komerčný. Ruský prezident Vladimir Putin ponúkol v novembri Ukrajine návrh na reštrukturalizáciu dlhu, ktorý počíta so splatením dlhu vo výške jednej miliardy dolárov ročne počas troch rokov. Rusko je na základe tejto ponuky ochotné pristúpiť na takéto splácanie dlhu v prípade, že západné krajiny poskytnú garancie.

(1 EUR = 1,0933 USD)
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies