Ujguri poslaní na Slovensko sú teroristi predstavujúci hrozbu

NETKY.SK • 2 Január 2014, 13:07 • 2 min
Ujguri poslaní na Slovensko sú teroristi predstavujúci hrozbu

PEKING - Americké ministerstvo obrany a slovenské ministerstvo vnútra už potvrdili, že Slovensko prijme troch čínskych Ujgurov, ktorí sú poslední z 22 príslušníkov tohto etnika zadržiavaných na Guantáname.

slovakia

left justify in out

Čínske ministerstvo zahraničia kritizovalo vo štvrtok Spojené štáty za to, že na Slovensko posiela troch Ujgurov, ktorých zadržiavali na vojenskej základni Guantánamo na Kube. Všetci traja sú podľa hovorcu ministerstva Čchina Kanga teroristi zo skupiny Islamského hnutie východného Turkistánu, ktoré Peking považuje za teroristickú skupinu. "Sú to skutoční teroristi. Predstavujú hrozbu nielen pre Čínu, ale aj pre krajinu, ktorá ich prijme," povedal Čchin. Peking podľa neho dúfa, že Slovensko im neposkytne azyl a čo najskôr ich pošle do Číny.

Americké ministerstvo obrany a slovenské ministerstvo vnútra už potvrdili, že Slovensko prijme troch čínskych Ujgurov, ktorí sú poslední z 22 príslušníkov tohto etnika zadržiavaných na Guantáname. Pentagon ich identifikoval ako Yusefa Abbasa, Saidullaha Khalika a Hajiakbara Abdula Ghupera a uviedol, že muži sa nedopustili teroristických činov. Ujgurov zadržali pre podozrenie zo spolupráce s afganským militantným hnutím Taliban. Úrady ich však neusvedčili z teroristickej činnosti a súd nariadil ich prepustenie ešte v roku 2008. Do Číny ich nemohli poslať pre obavy, že im tam hrozí perzekúcia a mučenie. Až doteraz ich nebola ochotná prijať žiadna ďalšia krajina. Ministerstvo obrany USA poďakovalo slovenskej vláde za "toto humanitárne gesto a ochotu pomôcť snahám o uzavretie väznice na Guantáname". V súčasnosti sa v nej nachádza ešte 155 väzňov. 

Skoro deväť miliónová ugurská menšina žije v čínskej provincii Sin-ťiang, ktorej však vládne čínska väčšina Chanov. Ujguri sa sťažujú na kultúrny, náboženský a politický útlak zo strany čínskych úradov, čo však vláda popiera. 

Slovensko už prijalo troch bývalých väzňov z Guantánama aj v roku 2010. Išlo o mužov z Egypta, Azerbajdžanu a Tuniska.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies