Učitelia a žiaci v Maďarsku protestovali pred ministerstvom vnútra proti vláde

NETKY.SK • 24 Apríl 2023, 17:15 • 2 min
Učitelia a žiaci v Maďarsku protestovali pred ministerstvom vnútra proti vláde

BUDAPEŠŤ - Desiatky maďarských učiteľov a žiakov štrajkovali v pondelok v Budapešti pred ministerstvom vnútra. Vyjadrovali nesúhlas so zmenou právneho postavenia učiteľov.

slovakia

left justify in out

Desiatky maďarských učiteľov a žiakov sa v pondelok v Budapešti pred ministerstvom vnútra, ktoré je zodpovedné aj za verejné školstvo, zapojili do sedacieho štrajku na znak nesúhlasu so zmenou právneho postavenia učiteľov. S odvolaním sa na internetové vydanie denníka Népszava o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

 

Protestné zhromaždenie, na ktoré prišli viacerí opoziční politici, nebolo ohlásené a polícia zisťovala totožnosť účastníkov. Situáciu monitorovali dve desiatky policajtov. Népszava pripomína, že Demokratický odborový zväz pedagógov (PDSZ) vyhlásil na pondelok ďalší deň štrajku, pretože vláda stále neakceptovala požiadavky učiteľských odborov v oblasti miezd a úväzku.

 

Namiesto toho pripravuje novelu zákona o verejnom vzdelávaní a novým zákonom o právnom postavení učiteľov chce obmedziť ich právomoci, zvýšiť im úväzky a zrušiť štatút štátnych zamestnancov. Proti novému systému hodnotenia výkonnosti učiteľov bude popoludní demonštrácia. Vedenie PDSZ a Odborového zväzu pedagógov (PSZ) rokovalo s predstaviteľmi ministerstva vnútra minulý piatok. Podľa odborárov bola schôdzka neúspešná, pretože vláda naďalej trvá na svojich postojoch. Séria protestov a štrajkov učiteľov sa začala 31. januára 2022. Solidaritu štrajkujúcim pedagógom vyjadrili učitelia, žiaci a študenti viacerých vzdelávacích inštitúcií vrátane učňovských škôl i univerzít.

 

Plat učiteľov v Maďarsku dosahoval minulý rok 60 percent priemeru platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na Slovensku je to 70 percent a v Rakúsku 85 percent. Cieľom učiteľov nie je iba riešenie miezd, ale tiež zlepšenie verejného vzdelávania.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies