Účasť Slovenska v inštitúciách EÚ dvíha podľa premiéra verejný dlh

NETKY.SK • 11 November 2012, 19:37 • 2 min
Účasť Slovenska v inštitúciách EÚ dvíha podľa premiéra verejný dlh

Účasť Slovenska v inštitúciách EÚ dvíha podľa premiéra verejný dlh - Politika Dlh Slovenska stúpa preto, že je v európskych mechanizmoch a účasť v nich je pre krajinu dôležitá. Vyplýva to z vyjadrení premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

slovakia

left justify in out

img

Dlh Slovenska stúpa preto, že je v európskych mechanizmoch a účasť v nich je pre krajinu dôležitá. Vyplýva to z vyjadrení premiéra Roberta Fica (Smer-SD). V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút 12 reagoval na obvinenia opozície, že dlh Slovenska rastie a vláda nerobí dobré opatrenia.

"Áno, dlh Slovenska stúpa, ale prečo? Pretože sme v európskych mechanizmoch. A teraz mám čo robiť? Mám ísť a rozbiť si hlavu o múr, mám počúvať náreky opozície, že zdvíhame dlh? Ale dlh zdvíhame kvôli Slovensku," vyhlásil Fico.

Dodal, že pre Slovensko je dôležité byť súčasťou Európy a spoločnej meny. "Euro je dobrý projekt a bojujeme o to, aby Slovensko zostalo vo vnútri, aby malo euro a ak má niekto odísť, tak nech to nie je Slovensko," podčiarkol premiér.

Upozornil na to, že slovenská vláda prijíma opatrenia, ktoré majú krajine pomôcť a hoci sú niekedy bolestivé, stojí si za nimi aj za cenu straty politických bodov. Zároveň poukázal na to, že Európa je spokojná s krokmi slovenskej vlády, len slovenská opozícia stále straší katastrofou. "Európa hovorí, že konsolidácia ide dobrou cestou a tu je nejaký rozpadnutý hríb v opozícii, ktorý hovorí, že všetko robíme zle a že je to úplná katastrofa," poznamenal.

Dodal, že správnosť krokov vlády potvrdzujú zahraniční politici aj samotná Európska komisia (EK). "Potvrdzuje, že naše rozhodnutia sú správne a že držíme pod kontrolou finančnú situáciu v štáte," pripomenul Fico. Podotkol, že ani novovytvorená fiškálna rada návrh rozpočtu na budúci rok neoznačuje za katastrofu, aj keď upozorňuje na isté riziká.

Frešo vidí problém v tom, že sa zrušila rovná daň

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vníma spomínané riziká vážne. "Upozornili vás na to, že sa budú zle vyberať dane," pripomenul premiérovi. Najväčší problém v tejto oblasti vidí v tom, že sa zrušila rovná daň. "Bola zrozumiteľná a nikoho nemotivovala k tomu, aby sa podvádzalo, nedalo sa fungovať v šedej ekonomike. A aj fiškálna rada upozorňuje, že teraz sa bude podvádzať, že bude šedá ekonomika, čierna práca, bude sa vyberať menej daní. To je riziko, ktoré vám oznámili," priblížil Frešo.

Podľa neho Ficova vláda urobila "obrovskú chybu pre Slovensko", keď zrušila rovnú daň a krajinu zaťažila najvyššou daňou z celej V4. Líder SDKÚ-DS nepovažuje za normálne, "keď niekto zaplatí štyri eurá DPH a hneď jedno euro ide podvodníkovi". Ficovi vyčítal, že sú tu obrovské podvody, na ktoré sa iba pozerá, kým sa krajina rúti do krízy. "Systém, ktorý to mal riešiť, ste o rok odsunuli, dali ste ďalší rok týmto megamiliardovým podvodníkom, aby si tu na Slovensku bačovali," myslí si Frešo. "Čo to tu splietate?" zareagoval Fico. "Hovorím o tom, ako pracujete s daňami," odpovedal predseda SDKÚ-DS.

Miklošovi priatelia si bačovali, tvrdí šéf exekutívy

Fico mu pripomenul problémy s výberom daní, ktoré má na svedomí bývalá vláda. "Daňový výber za vlády Ivety Radičovej, za účasti SDKÚ sa dostal do situácie, kedy prestal fungovať, a to preto, že priatelia Ivana Mikloša si tam bačovali. My sme veci napravili a postupne sa objavujú prípady, kedy zastavujeme podvody na daniach. Daňová kobra funguje úplne perfektne. Robíme, čo sa dá, pokiaľ ide o daňové úniky," vyhlásil šéf exekutívy. Zároveň dodal, že výhoda rovnej dane je len fáma a nemala ani zďaleka taký efekt na výber daní, ako sa predpokladalo.

Pokiaľ ide o budúcoročný deficit, Fico garantuje, že ho Slovensko bude mať pod 3 % HDP. "Garantujem, že nebudeme musieť prijímať ďalšie dodatočné opatrenia a že sa budeme správať ľudsky k ľudom, nie ako hyeny, ktoré vyberajú ľuďom cez DPH peniaze z vrecák, ako to navrhuje pravica," avizoval. Dotkol sa aj platov učiteľov s tým, že na viac ako ich 5-% zvýšenie vláda nemá a žiada v tejto oblasti o pochopenie. "Nemáme iné možnosti, buď prežijeme rok 2013, zostaneme v EÚ, alebo to všetko pokazíme a bude po nás," varoval. V súvislosti so zvyšovaním platov uviedol, že v parlamente sa bude hovoriť aj o mzdách sudcov.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies