U rýb vo voľnej prírode po prvý raz zaznamenali rakovinu kože
Tím britských a austrálskych vedcov zaznamenal vôbec prvé prípady rakoviny kože u morských rýb vo voľnej prírode. Odborníci z Newcastle University a Australian Institute of Marine Science o tom informovali v časopise PLoS ONE.
Vedci objavili toto ochorenie u druhu Plectropomus leopardus, ktorý patrí k významným komerčne loveným rybám. Choré jedince našli na dvoch lokalitách v chránenej časti Veľkého bariérového útesu na východ od Austrálie, pričom tieto lokality sa nachádzajú priamo pod najväčšou ozónovou dierou na Zemi. Z celkového počtu 136 preskúmaných jedincov objavili rakovinu u dvadsiatich. "Vzhľad melanómov u týchto rýb bol takmer identický s tými ľudskými. Vo všetkých prípadoch však šlo iba o povrchové melanómy. To znamená, že rakovina sa im nerozšírila hlbšie do tela, takže až na poškodenie kože boli v podstate zdravé. Ak by sa však ochorenie rozšírilo ďalej do organizmu, postihnutá ryba by bola menej aktívna a pravdepodobne by aj menej žrala, čiže by ju bolo jednoduchšie uloviť. Na základe toho sa domnievame, že skutočné percento postihnutých rýb je vyššie než to, aké sme zaznamenali počas nášho výskumu," uviedol Michael Sweet z Newcastle University.
Presná príčina rakoviny kože u rýb zatiaľ nie je známa. "Na určenie presnej príčiny rakoviny kože u rýb bude treba ďalší výskum, avšak po vylúčení iných faktorov ako napríklad mikrobiálnych patogénov alebo znečistenia vody, vyzerá byť ako najpravdepodobnejšia príčina práve ultrafialové žiarenie. Skúmanie chorôb u rýb vo voľnej prírode je veľmi náročné, preto je ťažké povedať, ako dlho sa už u nich vyskytuje rakovina kože. Avšak, čo už vieme, je, že v populácii druhu Plectropomus leopardus je toto ochorenie rozšírené, pričom ohrozuje aj ďalšie príbuzné druhy," dodal Sweet.
Zdroj:SITA
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies