Turecká polícia použila vodné delo na demonštrantov proti náboženstvu v školách

NETKY.SK • 13 Február 2015, 17:11 • 2 min
Turecká polícia použila vodné delo na demonštrantov proti náboženstvu v školách

ANKARA - Vodné delo dnes použila polícia v západotureckom pobrežnom meste Izmir na rozohnanie davov protestujúcich, ktorí bojkotujú školy z dôvodu silnejúceho vplyvu náboženstva na vyučovaní. Informovali o tom miestne médiá a tlačová agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Vzdelávanie je najnovším vrcholiacim sporom medzi vládou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a sekulárnymi Turkami, ktorí ho obviňujú z presadzovania "plazivej islamizácie" v členskom štáte NATO.
     

Poriadková polícia v uliciach Izmiru bola v pohotovosti a nakoniec zasiahla vodným delom, aby rozohnala demonštrantov mávajúcich transparentmi, ktorí sa zhromaždili v centre mesta. Zachytávajú to fotografie tlačovej agentúry Dogan. Najmenej jednu osobu odviedli preč príslušníci bezpečnostných síl v civilnom oblečení.
     

Niektoré štandardné školy vyzvali, aby vytvorili viac miest pre študentov náboženských študijných programov "Imam Hatip", ktorých podporovateľom je prezident Erdogan a v rámci ktorých majú dievčatá a chlapci oddelené vyučovanie. Do takýchto programov na školách sa už prihlásilo takmer milión študentov, čo je obrovský nárast oproti 65.000 študentov z roku 2002, keď sa dostala k moci Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP).
     

Bojkot zorganizovala v mestách po celej krajine odborová organizácia učiteľov a tiež združenia tureckej menšiny alevitov.
     

Polícia v Istanbule zatkla približne desať ľudí. Podľa svedka agentúry Reuters sa na jednom proteste v meste zhromaždili stovky ľudí, prevažne študentov.
     

Turecko bolo v roku 2013 všeobecne kritizované na brutálne potláčanie protivládnych protestov, počas ktorých vyšli do ulíc státisíce demonštrantov.
     

Napriek hlbokej polarizácii spoločnosti v Turecku je Erdogan stále mimoriadne obľúbený medzi nábožensky konzervatívnymi voličmi. V niektorých sekulárnych častiach spoločnosti však rastie odpor proti Erdoganovi a toto obyvateľstvo znepokojuje "rozklad nezávislosti súdnictva", čo je tiež výsledok prezidentovej politiky.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies