ANKARA - Vodné delo dnes použila polícia v západotureckom pobrežnom meste Izmir na rozohnanie davov protestujúcich, ktorí bojkotujú školy z dôvodu silnejúceho vplyvu náboženstva na vyučovaní. Informovali o tom miestne médiá a tlačová agentúra Reuters.
Vzdelávanie je najnovším vrcholiacim sporom medzi vládou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a sekulárnymi Turkami, ktorí ho obviňujú z presadzovania "plazivej islamizácie" v členskom štáte NATO.
Poriadková polícia v uliciach Izmiru bola v pohotovosti a nakoniec zasiahla vodným delom, aby rozohnala demonštrantov mávajúcich transparentmi, ktorí sa zhromaždili v centre mesta. Zachytávajú to fotografie tlačovej agentúry Dogan. Najmenej jednu osobu odviedli preč príslušníci bezpečnostných síl v civilnom oblečení.
Niektoré štandardné školy vyzvali, aby vytvorili viac miest pre študentov náboženských študijných programov "Imam Hatip", ktorých podporovateľom je prezident Erdogan a v rámci ktorých majú dievčatá a chlapci oddelené vyučovanie. Do takýchto programov na školách sa už prihlásilo takmer milión študentov, čo je obrovský nárast oproti 65.000 študentov z roku 2002, keď sa dostala k moci Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Bojkot zorganizovala v mestách po celej krajine odborová organizácia učiteľov a tiež združenia tureckej menšiny alevitov.
Polícia v Istanbule zatkla približne desať ľudí. Podľa svedka agentúry Reuters sa na jednom proteste v meste zhromaždili stovky ľudí, prevažne študentov.
Turecko bolo v roku 2013 všeobecne kritizované na brutálne potláčanie protivládnych protestov, počas ktorých vyšli do ulíc státisíce demonštrantov.
Napriek hlbokej polarizácii spoločnosti v Turecku je Erdogan stále mimoriadne obľúbený medzi nábožensky konzervatívnymi voličmi. V niektorých sekulárnych častiach spoločnosti však rastie odpor proti Erdoganovi a toto obyvateľstvo znepokojuje "rozklad nezávislosti súdnictva", čo je tiež výsledok prezidentovej politiky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies