T.TEPLICE: Zelenú žabu chcú zrekonštruovať, problémom môže byť termálna voda

NETKY.SK • 16 December 2010, 08:29 • 2 min
T.TEPLICE: Zelenú žabu chcú zrekonštruovať, problémom môže byť termálna voda

T.TEPLICE: Zelenú žabu chcú zrekonštruovať, problémom môže byť termálna voda

slovakia

left justify in out

Termálne kúpalisko Zelená žaba v kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice po viac ako desaťročnej prestávke možno sprevádzkujú. Odkúpil ho holding Synot, ktorý chce unikátne funkcionalistické dielo z polovice 40. rokov minulého storočia kompletne zrekonštruovať.
Podľa projektanta Radovana Valentu by samotná rekonštrukcia mala trvať osem až desať mesiacov a predpokladané náklady sú asi 4,5 milióna eur. O tom, kedy začnú objekt rekonštruovať, sa podľa neho rozhodne podľa toho, kedy a či sa podarí investorovi zabezpečiť pre kúpalisko termálnu vodu. Predpokladajú však, že Zelená žaba by mohla privítať prvých návštevníkov v roku 2012 alebo o rok neskôr.
"V súčasnosti Kúpele Trenčianske Teplice využívajú úplnú kapacitu liečivej termálnej vody a vzhľadom na to, že od januára 2011 ideme s kapacitou cez tisíc lôžok, momentálne na to nevidíme priestor," odmietla možnosť poskytnúť termálnu vodu generálna riaditeľka kúpeľov Andrea Puskailer s tým, že konkrétne rokovania s investorom zatiaľ nemali.
Fakt, že rokovania o prístupe k termálnej vode sú len na začiatku, potvrdil aj majiteľ spomínaného holdingu Ivo Valenta. "Povedzme, že je to zámer - ukázať všetkým, čo dokážeme. Potom sa kompetentní snáď nad tým zamyslia a termálnu vodu nám na kúpalisko pustia," reagoval Valenta na otázku, či nie je predčasné predstavovať projekt skôr, ako majú zabezpečenú liečivú vodu.
Ako dodal, Synot je na realizáciu projektu finančne pripravený a na otázku, či bude Zelená žaba aj s termálnou vodou, dokáže odpovedať až v jarných mesiacoch. "Sto percent vecí, ktoré sme začali, sme vždy aj dokončili," zdôraznil Valenta.
Podľa primátora Trenčianskych Teplíc Štefana Škultétyho mesto od začiatku deklarovalo, že má záujem na rekonštrukcii Zelenej žaby, lebo to je pojem na celom Slovensku.
"Investorovi sme v maximálnej miere vyšli v ústrety, vydali sme právoplatné stavebné povolenie, boli sme nápomocní pri rokovaniach s pamiatkovým úradom a tešíme sa na komunikáciu s investorom o konkrétnej realizácii," dodal Škultéty s tým, že otvorenie kúpaliska by zvýšilo atraktivitu a návštevnosť mesta a podporí tak malé a stredné podnikanie.
Kúpalisko Zelená žaba bolo jedným zo skvostov medzivojnovej architektúry. Stavba, ktorú navrhol známy český architekt Bohuslav Fuchs, svojou umeleckou hodnotou presahuje hranice Slovenska i doby, v ktorej vznikla. Fuchs zakomponoval kúpalisko na vrch nad mestom tak, aby tam čo najdlhšie svietilo slnko. Samotný bazén nechal vytesať do skaly.
Prevádzka kúpaliska sa skončila pred desiatimi rokmi, kedy bazén praskol. Investor mu chce dať modernú podobu so zachovaním pôvodnej funkcionalistickej architektúry. Po rekonštrukcii by malo mať kúpalisko kapacitu 600 - 800 miest a jeho súčasťou by malo byť množstvo doplnkových služieb od reštaurácie, vinárne, víriviek priamo v skale až po bowlingovú dráhu, minigolfové a multifunkčné ihrisko.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies