Okrem už existujúceho 6 % cla na belgickú čokoládu budú sladkosti podliehať 10 % clu ako väčšina výrobkov dovážaných do USA.
Tento rok budú americkí spotrebitelia, ktorí si obľúbili belgické veľkonočné vajíčka a čokoládu, pravdepodobne čeliť vysokému účtu.
Okrem už existujúceho 6 % cla USA na belgickú čokoládu budú sladkosti podliehať 10 % clu, ako väčšina výrobkov dovážaných do USA, takže celková sadzba dosiahne 16 %.
„Dane, ktoré sa budú uplatňovať, zvýšia cenu pre amerických spotrebiteľov. Myslím si, že budú nakupovať približne rovnako,“ povedal Thierry Noesen, zakladateľ belgickej továrne na čokoládu Belvas.
Navyše, ako dodal, dolár klesol o 10 %, čo výrobky ešte viac zdražilo.
Neistota
Belgický výrobca čokolády nevie, čo ho čaká v súvislosti s výzvami amerického prezidenta o clách.
Noesenova spoločnosť síce pôvodne zvažovala, že pošle do USA ďalší kontajner, aby predbehla odvody, ale po stredajšom oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastaví recipročné clá na 90 dní, od tejto myšlienky upustila.
„Pre nás je ťažká neistota, pretože počas 90 dní budú prebiehať diskusie, na to sú určené, ale nevieme, čo sa nakoniec stane,“ povedal Noesen.
„Ak skončíme s veľmi vysokými daňami, mohlo by to znížiť objednávky našich výrobkov od našich zákazníkov, a ak som už začal vyrábať a nakúpil som obaly, bol by som veľmi nahnevaný,“ dodal.
„90 dní pre nás vytvára takmer väčšiu neistotu ako oznámenie dane týždeň predtým, ktoré by bolo lepšie známe a každý by mohol podľa toho reagovať.“
Dodávka kakaa z Pobrežia Slonoviny do Belgicka trvá mesiac a vývoz do Spojených štátov trvá tiež približne mesiac. Preto je pre belgického výrobcu čokolády ťažké prispôsobiť sa obratom amerického prezidenta.
Táto čokoládovňa vyváža štvrtinu svojej produkcie do USA, najmä pralinky.
Jej zakladateľ má veľké očakávania od Európskej únie, že ochráni belgickú čokoládu pred recipročnými clami.
„Na americkú čokoládu sa v Európe nevzťahujú žiadne (colné) poplatky. Takže mám dojem, že ak by sme pracovali podľa jednotlivých odvetví, čokoláda by nemala byť recipročnými clami ovplyvnená,“ hovorí Thierry Noesen.
Nevylučuje, že svoju závislosť od amerického trhu zníži zvýšením výroby v Nemecku, Spojenom kráľovstve alebo Rakúsku.
Ceny sa zvýšili aj pre Európanov v dôsledku prudkého nárastu cien kakaa spôsobeného klimatickými rizikami a špekuláciami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies