Trump žiada výstavbu múru výmenou za ochranu mladých imigrantov

NETKY.SK • 29 December 2017, 19:44 • 2 min
Trump žiada výstavbu múru výmenou za ochranu mladých imigrantov

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že nebude zvažovať opätovné zavedenie programu, ktorý chránil mladých imigrantov pred deportáciou, bez záväzku demokratov, že podporia výstavbu múru na hranici s Mexikom i ukončenie určitých imigračných programov.

slovakia

left justify in out

Debata o imigrácii bude patriť k ústredným témam vo Washingtone v úvodnej časti roka 2018 pred tým, ako sa v novembri budú v USA konať voľby časti členov Kongresu, píše agentúra Reuters. Trump v septembri ukončil program známy ako DACA, chrániaci pred vyhostením státisíce mladých ľudí, ktorých priviedli do Spojených štátov nelegálne ešte ako deti. Prezident dal súčasne Kongresu čas do marca na to, aby vypracoval dlhodobé riešenie tohto problému.

 

Agentúra AP pripomína, že v oboch stranách v Kongrese, medzi demokratmi i republikánmi, panuje značná podpora nevyhosťovania týchto migrantov, známych ako "rojkovia" (dreamers). Požiadavky Republikánskej strany, pokiaľ ide o Trumpov hraničný múr či imigračných agentov, sa však ukázali ako ťažko riešiteľné.

 

"Demokratom bolo povedané, a oni to plne chápu, že nemôže byť DACA bez zúfalo potrebného MÚRU na južnej hranici a UKONČENIA príšernej reťazovej migrácie a absurdného lotériového imigračného systému atď.," napísal Trump v piatok na Twitteri.

 

Výraz "reťazová migrácia" sa v USA používa prevažne na označenie imigrácie založenej na rodinných vzťahoch, teda pre prípady, keď občania USA alebo držitelia tzv. zelených kariet žiadajú o povolenia na prisťahovanie svojich rodinných príslušníkov, vysvetľuje spravodajský portál Vox.

 

Trump už opakovane požaduje aj ukončenie programu tzv. vízovej lotérie, v rámci ktorej Spojené štáty udeľujú prisťahovalecké víza známe ako zelené karty. Vyzýva tiež na zavedenie prisťahovaleckého systému založeného na posúdení prospechu imigrantov pre krajinu. Výstavba múru na južnej hranici USA s Mexikom patrí k jeho predvolebným prísľubom.

 

Lídri demokratov v Senáte a Snemovni reprezentantov, Chuck Schumer a Nancy Pelosiová, prostredníctvom svojich zástupcov odkázali, že nebudú o tejto záležitosti vyjednávať cez médiá, sú však pripravení na seriózne rozhovory po tom, ako sa kongresmani začiatkom januára vrátia do práce vo Washingtone.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies