Trump odsúhlasil federálnu pomoc pre Severnú Karolínu zasiahnutú hurikánom

NETKY.SK • 15 September 2018, 17:20 • 2 min
Trump odsúhlasil federálnu pomoc pre Severnú Karolínu zasiahnutú hurikánom

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav katastrofy v štáte Severná Karolína, ktorý zasiahol v piatok hurikán Florence, medzičasom zoslabnutý a prekategorizovaný na tropickú búrku. Oznámil to v sobotu Biely dom, ktorého vyhlásenie priniesla tlačová agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Rozhodnutie prezidenta umožní čerpať prostriedky z federálnych zdrojov na pomoc obyvateľom postihnutých okresov Beaufort, Brunswick, Carteret, Craven, New Hanover, Onslow, Pamlico a Pender.

 

Súčasťou tejto pomoci môžu byť príspevky na dočasné ubytovanie a opravy domov, ako aj nízkoúrokové pôžičky na pokrytie straty nepoisteného majetku a iné programy pre jednotlivcov i podniky. Peniaze sú určené aj pre samotný štát, miestne samosprávy a niektoré mimovládne neziskové organizácie.

 

Tropická búrka Florence sa v sobotu naďalej pomaly presúvala cez územie Severnej a Južnej Karolíny, odkiaľ podľa AP hlásili "nebezpečné množstvá" dažďových zrážok, vyvolávajúcich obavy z povodní. Stred búrky sa počas dňa nachádzal niekoľko desiatok kilometrov od pobrežného strediska Myrtle Beach v Južnej Karolíne. Najvyššia ustálená rýchlosť vetra zostávala na úrovni 75 kilometrov za hodinu.

 

Od piatka, keď Florence zasiahla východné pobrežie Spojených štátov ešte ako hurikán najnižšej, prvej kategórie, bolo v Severnej Karolíne zaznamenaných najmenej päť obetí na životoch.

 

V dôsledku silného vetra a dažďa sa ocitli státisíce domácností bez elektriny a vo vnútrozemí naďalej hrozia katastrofálne povodne.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že zasiahnutú oblasť by mal Trump navštíviť v priebehu budúceho týždňa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies